Deníky o vraždě libanonského ministra

Libanonem a vlastně i celým Blízkým východem včera otřásla další vražda významného politika. Atentátníci zastřelili libanonského ministra průmyslu Pierra Džmáíla. Ten se netajil svými anitpatiemi vůči Sýrii. Za atentátem tak podle mnohých stojí právě Damašek. Džmáílovu vraždu už odsoudil takřka celý svět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Například britský deník The Guardian okomentoval včerejší atentát slovy: Mírovému procesu na Blízkém východě brzy vyprší čas. Džmáílova vražda pouze dokazuje, jak vysoká hra se na Blízkém východě rozehrála v období po teroristických útocích z 11. září a po invazi do Iráku. Je teď také jasné, jak nesmírně složitě jsou propojeny veškeré tragédie, ke kterým v této oblasti dochází.

Skeptickou předpověď libanonské budoucnosti nabízí také další britský list The Independent. Ten píše: Včera se nám všem honila hlavou myšlenka na to, že v Libanonu propukne další občanská válka. Vražda, která se za bílého dne odehrála v naprosto mafiánském stylu, je poselstvím a zároveň varováním pro všechny, kteří v této tragické zemi žijí, píše list.

Podle listu New York Times znamená politická vražda v Libanonu další těžký úder pro tamní obyvatelstvo. To je už delší dobu paralyzováno politickým konfliktem, který může eskalovat svrhnutím stávající vlády. Včerejší incident ke zklidnění situace určitě nepřispěje. Džmáílova vražda také s velkou pravděpodobností podstatně zkomplikuje veškeré snahy Spojených států získat syrskou pomoc pro stabilizaci situace v Iráku.

Washington totiž stáhl svého velvyslance z Damašku po zavraždění bývalého libanonského premiéra Harírího loni v únoru. Podezření z této politické vraždy tehdy také padlo na Sýrii. Dnes je Bílý dům pod domácím i zahraničním tlakem, aby pro zklidnění situace v Iráku získal také Írán a Sýrii. Jenže ono čerstvé podezření, že za včerejším pokusem o destabilizaci Libanonu, jak je atentát vykládán, stojí právě Sýrie, téměř zcela znemožňuje, aby Washington do Damašku svého velvyslance opět vyslal, konstatuje New York Times.

A doplňme ještě ohlasy deníků, které dnes ráno vyšly přímo v Libanonu. Dva z nich, prozápadní An-Nahár a prosyrský As-Safír, pročetl blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev: TISK

Soňa Marešová, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme