Denník N se brání proti informačnímu embargu vlády, obrátil se na Ústavní soud

Slovenská vláda už téměř měsíc nekomunikuje s novináři Denníku N, který kvůli tomu dnes podal stížnost k Ústavnímu soudu. Tvrdí, že noviny mají nárok na informace a politici jsou povinni je poskytovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový slovenský Denník N

Nový slovenský Denník N | Foto: Kamila Schusterová | Zdroj: Český rozhlas

Slovenský premiér Robert Fico vyhlásil před několika týdny bojkot celostátního Denníku N.

Celá vláda se rozhodla, že nebude žádným způsobem komunikovat s novináři tohoto listu, a většina ministerstev rozhodnutí premiéra respektuje.

Na zaslané dotazy kvůli různým tématům žurnalistům Denníku N politici neodpovídají, a to ani na základě takzvaných infožádostí. Sám Fico pak ingnoruje otázky redaktorů na tiskových konferencích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slovenská vláda bojkotuje už měsíc Denník N, a nemluví proto s jeho novináři. List kvůli tomu dnes podal ústavní stížnost. Více Petr Vavrouška

Důvodem bojkotu je podle Fica dlouhodobé tendenční informování Denníku N o práci vlády a zesměšňování samotného premiéra, například na samolepkách pro čtenáře. Podle kabinetu se tak noviny přidaly k opozičním politickým subjektům.

Právo na informace

Šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný ale považuje rozhodnutí ignorovat novináře za absurdní a protiústavní, protože veřejní činitelé mají povinnost informovat média a nedělat mezi nimi rozdíly.

Vedení listu argumentuje tím, že vláda nemůže beztrestně porušovat právo a z daní placení úředníci nemůžou svévolně odmítnout komunikovat s médii.

Denník N si navíc stěžuje, že je dotčeno i jeho podnikání - noviny nabízí jako hlavní produkt informace a teď jim je vláda odmítá dát, což může list ekonomicky poškodit.

Robert Fico volby prohrál | Foto: Reuters

Vydavatel Denníku N Lukáš Fila by byl rád, kdyby Ústavní soud zrušil oficiální rozhodnutí vlády nekomunikovat s listem. Věří, že soud například vydá předběžné opatření, kterým do verdiktu nařídí vládě, aby novináře neignorovala.

„Doufám, že stížnost přispěje k vyřešení situace. Nejraději bychom byli, kdyby se to vyřešilo ještě dřív, než bude muset dojít k jednání před soudem nebo k rozhodnutí. Aby si vláda zkrátka uvědomila, že její postup není správný a začala standardně komunikovat,“ řekl Fila.

Robert Fico už v minulosti bojkotoval deník SME. Kvůli vstupu finanční skupiny Penta do jeho vydavatelství z něj odešlo několik desítek redaktorů a založili právě Denník N.

Petr Vavrouška, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme