‚Nezákonné a neopodstatněné.‘ Bratislavská prokuratura zrušila stíhání novinářů z Denníku N

Bratislavská krajská prokuratura zrušila stíhání novinářů Moniky Tódové a Konštantína Čikovského. Podle policie se měli dopustit ohrožení utajované skutečnosti. V úterý o tom informoval Denník N, kde dvojice pracuje.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reportéři Denníku N čelili obvinění za to, že v článku vyzradili totožnost utajeného svědka v souvislosti s vyšetřováním vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky (na snímku) | Foto: David W. Cerny | Zdroj: Reuters

Krajská prokuratura v Bratislavě zrušila usnesení o zahájení trestního stíhání jako nezákonné a neopodstatněné. Rozhodla tak poté, co jí generální prokurátor vyzval k přezkoumání případu, uvedl Denník N.

Slovenská policie obvinila v pondělí dva novináře z vyzrazení totožnosti utajovaného svědka v souvislosti s článkem z roku 2018 o sledování reportérů, z jehož objednání je podezřelý podnikatel Marian Kočner. Ten je obžalován z vraždy novináře Jána Kuciaka, jenž byl mezi sledovanými novináři.

Slovenská policie obvinila novináře z Denníku N. Tvrdí, že vyzradili identitu utajeného svědka

Číst článek

Utajovaným svědkem byl bývalý reportér a někdejší šéf kontrarozvědky slovenské civilní tajné služby SIS Peter Tóth. Ten podle zmíněného článku řekl policii, že ho na sledování novinářů, včetně Kuciaka a jedné z nyní obviněných reportérek, najal podnikatel Marian Kočner.

Článek byl zveřejněn zhruba pět měsíců předtím, než byl Kočner obviněn z objednání Kuciakovy vraždy. Tóth pak zmíněnou informaci zopakoval také u soudu s obžalovanými v případu vraždy Jána Kuciaka. Soud první instance Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy loni zprostil, nejvyšší soud tento verdikt letos zrušil.

Novinářce Monice Tódové a zástupci šéfredaktora Denníku N Konštantínu Čikovskému hrozilo v případě prokázání viny roční vězení. Dvojice reportérů se pak ve společném prohlášení zastali šéfredaktoři zhruba desítky slovenských médií i asociace tištěných a digitálních médií.

Stíhání novinářů kvůli podezření z trestného činu ohrožení důvěrné skutečnosti a vyhrazené skutečnosti je v zemi spíše ojedinělé.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme