Deportace uprchlíků z Řecka do Turecka zřejmě začnou v pondělí

Už pozítří má Turecko začít přijímat uprchlíky z Řecka. Podle agentury AP se s deportacemi začne na ostrově Lesbos. Na základě dohody mezi Ankarou a Bruselem se budou vracet ti migranti, kteří na řecké ostrovy připluli z tureckého území po 20. březnu, ale nezískali azyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S deportacemi se začne na ostrově Lesbos | Zdroj: ČTK

Na cestě by měl migranty provázet silný policejní doprovod, v eskortě se počítá s jedním policistou na jednoho migranta. Deportované mají z uprchlických táborů přepravit k pronajatým lodím autobusy.

Podle agentury AFP má být v pondělní skupině vracených migrantů asi 500 Syřanů, Afghánců a Pákistánců, kteří v Řecku nepožádali o azyl.

Před okamžitými deportacemi varoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, podle kterého zatím není vše dostatečně připraveno. Mluvčí řecké vlády pro migrační krizi Giorgos Kiritsis ujišťuje, že ze strany Atén je vše v pořádku.

„Řecko podniklo všechny potřebné kroky, a to jak po stránce právní, tak co se týče ubytování a logistiky. Jsme dostatečně připraveni na to, aby se dohoda začala uplatňovat od pondělka.“

Ohledně připravenosti Turecka ale přetrvávají pochybnosti. Podle zpravodaje BBC bylo pole u města Dikili v západním Turecku, kde mělo stát středisko pro vrácené běžence, ještě nedávno pusté.

V současné době je v Řecku přes 52 tisíc uprchlíků, kteří se tam nahromadili po uzavření takzvané balkánské trasy, po níž loni do Evropy přišlo přes milion běženců. V Turecku je v současnosti 2,7 milionu syrských uprchlíků.

ČTK, Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme