Expolicistu Chauvina ve vězení pobodali. Odpykává si trest za vraždu Floyda, kterému minuty klečel na krku

Bývalého amerického policistu Dereka Chauvina, odsouzeného za vraždu černocha George Floyda, v pátek ve vězení v Arizoně pobodal a vážně zranil jeden ze spoluvězňů. Informovala o tom v sobotu agentura AP. Vražda Floyda, kterému Chauvin před smrtí klečel více než devět minut na krku, v roce 2020 ve Spojených státech vyvolala vlnu masivních protestů proti rasismu a policejnímu násilí.

Tucson Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý americký policista Derek Chauvin

Bývalý americký policista Derek Chauvin | Foto: Minnesota Department of Corrections

Útok na sedmačtyřicetiletého Chauvina, který si odpykává trest 22,5 roku vězení, se odehrál ve věznici se středním stupněm ochrany v arizonském městě Tucson v pátek kolem 12.30 místního času (20.30 SEČ).

Hnutí Black Lives Matter změnilo společenský diskurz o policejní brutalitě, míní amerikanista Jan Beneš

Číst článek

Chauvin je teď v nemocnici. Zařízení, v němž je kolem 380 vězňů, po útoku pozastavilo návštěvy. Podle agentury AP se potýká s bezpečnostními problémy a nedostatkem personálu.

George Floyd zemřel 25. května 2020 v Minneapolisu poté, co se jej policie pokusila zadržet kvůli podezření, že v obchodě použil falešnou bankovku.

Strážníci jej při zásahu přitlačili k zemi a Chauvin mu 9,5 minuty klečel na krku, zatímco muž volal o pomoc a nakonec přestal jevit známky života. Záběry ze zásahu vyvolaly mezinárodní vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme