Deset dnů po katastrofě: 150 tisíc mrtvých a 17 českých pohřešovaných

150 tisíc mrtvých, půl milionu zraněných, miliardové škody a hrozba epidemií - tak vypadá jihovýchodní Asie 10 dnů po zemětřesení. Nejhorší situace je stále v Indonésii. Ta teď hlásí více než 90 tisíc mrtvých. Tyto odhady ještě nejsou konečné. Česko má stále jednu oběť a pohřešuje dalších 17 lidí, z toho 7 velmi vážně. Světová zdravotnická organizace odhaduje počet zraněných po živelní pohromě v jihovýchodní Asii na půl milionu. Obává se však další katastrofy, pokud záchranné týmy v oblasti rychle neobnoví přístup k pitné vodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

humanitární pomoc | Foto: EPA

Na seznamu pohřešovaných českých občanů v jihovýchodní Asii už je o dost jmen méně. Během dneška jsme se dozvěděli o dalších sedmi Češích, kteří jsou naživu. Počet těch nezvěstných tedy klesl na 17. Ministr zahraničí Cyril Svoboda po jednání krizového štábu upřesnil, že jsou mezi nimi jak klienti cestovních kanceláří, tak individuální turisté a také lidé, kteří v oblasti žijí dlouhodobě. O osudu sedmi z nich ale stále panují vážné obavy. Je totiž velká pravděpodobnost, že nežijí.

Do vlasti se vracejí i zranění. Dopoledne byla do fakultní nemocnice v Hradci Králové dopravena přes Vídeň 9letá holčička, tedy jedna ze tří Češek, které byly v Thajsku hospitalizovány. Zdravotní stav dívky je stabilizovaný. Zbylé dvě zraněné ženy mají být z Thajska dopraveny do konce tohoto týdne.

Cholera, nulové hygienické podmínky a začíná i hyenismus

V postižených oblastech totiž hrozí epidemie, hlavně cholery. V Indonésii už zdravotníci objevili zvracející lidi. Hygiena v tamních uprchlických táborech je pro nás jen těžko představitelná. "Jen stěží splňují minimální hygienické požadavky. Tábory jsou přeplněné a sanitární vybavení je naprosto nevyhovující. V tomto táboře máme například jen čtyři záchody pro 3 tisíce lidí," tvrdí Titon Mitra z nevládní organizace Care.

Na Srí Lance zase doktoři ošetřují nebo už zakopávají do země ty, kteří šlápli na minu. Nálože byly dříve na označených místech. Teď číhají neznámo kde. Na Andamanských ostrovech mohou lidé kdekoli narazit na krokodýly, protože i ti se dostali ze svých obydlí. A ještě k tomu v některých oblastech komplikují situaci místní nepokoje, jako v nejvíce postižené postižené indonéské provincii Aceh. "Na území Acehu nadále probíhá operace armády proti vzbouřencům Hnutí Dam. I to se zřejmě promítá do situace," říká zástupce našeho velvyslance v Jakartě Lubomír Frebort.

OSN varuje před lidským hyenismem, který se teď v postižených oblastech objevuje. Někteří lidé mrtvoly okrádají nebo jim odřezávají kusy těl, a ty pak prodávají pozůstalým. Příbuzní mrtvých turistů zase dětem splibují tučné sumy, pokud jim najdou těla jejich blízkých. Objevují se také zprávy, že pod záminkou mezinárodní adopce lidé prodávají děti do různých zemí světa.

Markéta Kaclová, Petra Lazáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme