Deset let od atentátů na Bali. Před terorem se neskloníme, vzkázali politici

Lidskost zvítězí nad nenávistí. S tímto vzkazem vystoupili účastníci smutečního obřadu na Bali, kteří uctili památku obětí teroristického útoku z 12. října 2002. Islámští extrémisté před deseti lety zabili na tomto indonéském ostrově 202 převážně zahraničních turistů, dalších 240 lidí utrpělo zranění. Smuteční hosty ale hlídaly tisíce policistů a vojáků včetně ostřelovačů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Austraslká premiérka Julia Gillardová při svém projevu při10. výročí útoků na Bali | Zdroj: Reuters

Indonéská policie získala informace, že by islamisté mohli zaútočit znovu. Na Bali totiž mířili i nejvyšší představitelé Austrálie - premiérka Julia Gillardová i bývalý ministerský předseda John Howard. Nechyběl ani indonéský ministr zahraničí a další.

Smuteční obřad, velmi emocionální, nakonec proběhl bez incidentů a kromě politiků a příbuzných obětí se ho zúčastnili i zástupci různých náboženství - hinduistů, muslimů a křesťanů - a všichni mluvili o tom, že lidskost se neskloní před nenávistí. Zazněla jména všech zabitých, tedy stejně jako v New Yorku u památníku obětem z 11. září 2001.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak si na Bali připomněli oběti atentátů z října 2002, mluvil Robert Mikoláš ze zahraniční redakce

„Díky pečlivé práci policie se podařilo systematicky rozbít teroristickou síť a Austrálie a Indonésie jsou si dnes mnohem blíž, než kdy předtím," řekla uznale ve svém projevu australská premiérka Julia Gillardová.

Jakarta si tak za to, jak dokázala rozbít teroristickou síť Džamáa Islamíja, vysloužila uznání od Canberry přes Brusel až po Washington. Samotná organizace je prakticky rozprášená, i když menší buňky v jihovýchodní Asii nadále operují.

Za mřížemi už jsou také nejvyšší velitelé organizace označované za Al-Kaidu jihovýchodní Asie, duchovní vůdce Abú Bakar Bášir v indonéském vězení, Hambali, který připravoval ozbrojené útoky, pak na Guantanámu. Jejich sen o vytvoření panislámského státu zahrnujícího několik zemí včetně Thajska, Indonésie či Filipín, bez ohledu na názory jejich obyvatel, se tak, alespoň prozatím, rozplynul.

Islámští extrémisté před deseti lety zabili na Bali 202 převážně zahraničních turistů, 88 z nich bylo Australanů. Dalších 240 lidí utrpělo zranění. Krvavý atentát z 12. října 2002 vyvolal ve světě zděšení a vlnu odsuzujících reakcí. Všichni pachatelé atentátu byli nakonec dopadeni nebo při střetu s policisty zastřeleni.

Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí na světě. Jakarta si ale velmi zakládá na tom, že je tolerantní ke všem náboženstvím. Extrémní formy islámu většina Indonésanů odmítá.

A co se týče vztahů se západními zeměmi, hlavně Spojenými státy, Jakarta a Washington zůstávají strategickými partnery. Potvrdila to i návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy přede dvěma lety, kdy si šéf Bílého domu, který mimochodem jako malý kluk v Jakartě žil, doslova získal srdce většiny Indonésanů.

„Bylo to tak brzy po tom útoku 9/11 v New Yorku a Washingtonu, takže australské úřady tenkrát vydaly varování pro lidi, protože se očekávalo, že může dojít k útoku přímo v Austrálii,“ vzpomíná vedoucí českého vysílání australského veřejnoprávního rádia SBS Ika Detrichová a dodává, že na lidi pak padla tíseň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak prožívala Austrálie útoky na Bali, vzpomínala ve Světě o druhé na Rádiu Česko vedoucí českého vysílání australského veřejnoprávního rádia SBS Ika Detrichová

Ika Detrichová vzpomíná, že vláda okamžitě vypravila ze severních australských teritorií do Indonésie vojáky, speciální jednotky, lékaři i policisty.

„Hned okamžitě nejenom bankovní účty a kontroly na letištích, ale byly výzvy přímo, aby lidé dávali pozor, pokud uvidí něco, co se jim zdá, že by mohlo být podezřelé,“ popisuje opatření Ika Detrichová a dodává, že rádio i televize informovali o tom, jak by mohla

Robert Mikoláš, mta, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme