Desetitisíce Číňanů hledají na příkaz úřadů úlomky rakety

Desetitisíce Číňanů hledají úlomky rakety Long March 3A, která vyletěla z kosmického střediska Si-čchang a na oběžnou dráhu vynesla 2 a čtvrt tuny těžký komunikační satelit. Nařídily jim to tamní úřady, přestože jde o náročnou a zdraví nebezpečnou práci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmírné plány Číny

Vesmírné plány Číny | Foto: Petr Sobotka

Zapojení tak velkého množství lidí Čína zdůvodňuje tím, že zbytky nosné rakety dopadly do těžko přístupného horského terénu, kam se žádná technika nedostane.

"Do mimořádné akce probíhající v provincii Kuej-čou proto bylo zapojeno 100 tisíc vesničanů, kteří se tak stali levnou pracovní silou. Za pátrání dostanou několik set jüanů, tedy kolem jednoho až dvou tisíc korun," přiblížil na Rádiu Česko zpravodaj Čro v Číně Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desetitisíce Číňanů hledají na příkaz úřadů úlomky rakety Long March 3A. Hostem vysílání Rádia Česko byl zpravodaj Čro v Číně Robert Mikoláš.

Navíc jsou podle něj na podobné mobilizace zvyklí - za uplynulých dvacet let, při celkem 50 vesmírných misích se při hledání částí nosných raket podílely dva miliony lidí ze sedmi měst a okolních vesnic.

Nynější akce je ale zdravotně nebezpečná. Trosky stupňů rakety mohou totiž obsahovat nebezpečnou látku - asymetrický dimethylhydrazin - používanou do paliva motorů, která může způsobit i rakovinu.

"Jen pro vynesení 1.stupně je zapotřebí až 170 tun paliva a zhruba polovinu tvoří zmiňovaná tekutina a samozřejmě ne všechno se spálí. I přes toto riziko ji Číňané při kosmických letech používají, přestože například USA ji zakázaly na začátku 80. let minulého století a Rusové o dekádu později," přiblížil zpravodaj.

Podle něj Čína sice vyvíjí rakety na jiný, k životnímu prostředí šetrnější a bezpečnější pohon, zatím ale bude využívat současné složení paliva.

Peking sice původně zamýšlel utlumit svůj komerční vesmírný program, chtěl se spoléhat spíše na zahraniční rakety, ale nakonec si spočítal, že vývoj a následné používání vlastních raket je finančně výhodnější.

Na jižním ostrově Chaj-nan Čína buduje nový kosmodrom. Po jeho dokončení v roce 2013 tam budou přesunuty všechny starty raket ze S´-čuanu. Jednotlivé úlomky tak budou dopadat do oceánu. Nové palivo začnou čínské rakety používat až v roce 2014.

Martin Křížek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme