Desetitisíce lidí chtějí vidět v Londýně královskou svatbu

Odhaduje se, že až dvě miliardy lidí na celém světě dnes budou sledovat královskou svatbu. Živě si pak v ulicích Londýna na svatební kočár s princem a budoucí princeznou počká několik desítek tisíc zvědavců. Někteří se dokonce už v předstihu před Westminsterským opatstvím ubytovali, aby jim pohled na Williama a Kate někdo nezastínil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci; Buckingham; svatba; Británie | Zdroj: Reuters

Lidé před opatstvím stanují už několik dní. Stráví hodiny nebo i dny v nepohodlí jen za několikaminutový pohled na vůz s princem Williamem a Kate Middletonovou.

„Chodím se na královské svatby dívat už mnoho let. Miluji takové historické události, tu pompu, slávu a všechny ty věci kolem. Ale tohle už asi bude moje poslední událost. Stárnu a nevydržím už celou noc sedět na stoličce a čekat. Ale ještě naposledy tady u toho být prostě musím,“ svěřuje se jedna z návštěvnic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zblízka se na královskou svatbu jela podívat reportérka Kateřina Procházková

„Chci vidět jen svatbu a pak se snad dostanu ještě před Buckinghamský palác, abych viděla polibek na balkóně, a pak poběžím domů. U nás ve vedlejší ulici bude párty, možná si na chvíli odpočinu a pak se tam ještě taky zastavím,“ dodává se smíchem.

Její sousedka za Sussexu, stanující o pár matrací dále, bere čekanou na královskou dvojici jako misi, tedy zaučovací misi. „Sledovala jsem tady už tak svatbu prince Charlese a Diany, tentokrát jsem ale vzala sebou dceru. Ona spala tady na chodníku a já v hotelu,“ směje se také.

Předsvatební hostina; někdejší řecký král Konstantin II. a královna Anna-Marie; Londýn; svatba | Foto: Reuters

Při našem rozhovoru si pak obě tyto pamětnice neodpustí srovnat svatbu Kate a Williamem se sňatkem jeho rodičů Charlese a Diany.

„Byla tady tehdy taky spousta lidí. Ale probíhalo to všechno na větší ploše, takže jsme se okolo katedrály méně mačkali. Navíc se začalo čekat až noc před svatbou. Pamatuji si, že jsem tehdy přišla někdy okolo šesté nebo sedmé večer den předtím a i přesto jsem měla možnost všechno vidět dobře z první řady. Všichni jsme pak tančili a slavili, v tom to bude asi hodně podobné, ale jsme tady opravdu nacpaní,“ stěžuje si paní, která je dokonce původem z amerického Connecticutu. V Británii už ale žije řadu let a patří mezi skalní návštěvníky královských akcí, tedy účastnicí zpovzdálí.

Předsvatební hostina; španělský korunní princ Filip a princezna Leticia; Británie; svatba | Foto: Reuters

Mladší generace Britů pak dává přednost sledovat veselku století v televizi a ke královskému páru e je i kritičtější.

„Myslím si, že Katie teď opravdu vypadá dobře. Přestože před několika lety, třeba na těch fotkách z univerzitní módní show, byla trošku obtloustlá. Ale od té doby vyspěla, teď vypadá fakt skvěle,“ říká Adrian.

„Ano, teď jakoby do té role princezny vykvetla, předtím to byla normální holka z univerzity. Samozřejmě přeměně taky pomáhá okolí, ve kterém žije. Ale podle mě prostě vyspěla v sebevědomou ženu a do role budoucí královny se hodí,“ myslí si Barbara.

Předsvatební hostina; norská královna Sonja; svatba; Británie | Foto: Reuters

Na tom, že Kate se za princeznu hodí, se tedy starší generace s mladší bez debaty shodnou, stejně jako i v přání štěstí.

„Je to krásna dvojice, Kate je rozkošná a mají nádherný vztah, tedy alespoň to tak vypadá. Tak ať jim to vydrží.“

Britská monarchie na počátku nového tisíce letí procházela těžkým obdobím. Rozvody, smrt princezny Diany a skandály důvěru Britů spíše oslabovaly. Jak to ale teď vypadá, nová krev Kate by už patnáct set let trvající vládu králů a královen mohla pomoci opět upevnit.

Předsvatební hostina; švédská korunní princezna Viktorie; Británie; svatba | Foto: Reuters

Kateřina Procházková, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme