Desetitisíce lidí demonstrovaly na jihu Libanonu věrnost Sýrii

Desítky tisíc lidí dnes podpořily Sýrii na demonstraci v jižní části Libanonu. Shromáždění ve městě Nabátiji uspořádalo šíitské militantní hnutí Hizballáh a provládní politické síly jím vyjadřovaly podporu také vůdci tohoto hnutí šejchu Hasanu Nasraláhovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prosyrská demonstrace v Nabátiji | Foto: ČTK

V Nabátiji panovala velmi bouřlivá atmosféra. Řečníci i účastníci odmítli požadavky opozice a označili je za snahu o rozdělení země. V jednom z projevů zaznělo obvinění na adresu opozice, že se snaží o převrat.

"Nikdo nezlomí naší vůli. Máme armádu, ta udrží jednotu země. Máme bratrskou Sýrii, máme libanonského a syrského prezidenta," řekl Českému rozhlasu dvacetiletý Mahmúd, který se účastnil demonstrace.

Demonstranti se do Nabátíí sjeli z celého jihu země i z šíitských čtvrtí Bejrútu. V závěru demonstrace shromáždění skandovali hesla "smrt Americe" a "smrt Izraeli". Byl mezi nimi i třiapadesátiletý Sámir. "Jsme proti rezoluci Rady bezpečnosti a americkému zasahování v Libanonu," prohlásil.

V Bejrútu mezi tím pokračovaly protesty opozice. Také tam se demonstrace zúčastnily desetitisíce lidí. Situace v Libanonu se vyhrotila v polovině února po pumovém atentátu, při němž byl zabit bývalý premiér Rafík Harírí. Jeho vražda vyvolala mobilizaci zejména opozičních sil a té části Libanonců, kteří neschvalují přítomnost Syřanů a vliv Damašku v zemi.

Opozice si vytrvalými protesty vynutila rezignaci vlády a žádá odchod všech 14.000 syrských vojáků a zhruba 6000 příslušníků syrských zpravodajských služeb ze země. Rada bezpečnosti OSN loni schválila rezoluci 1559, která vyzývá k respektování svrchovanosti Libanonu a odchodu všech cizích vojsk.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme