Desetitisíce lidí demonstrovaly na jihu Libanonu věrnost Sýrii

Desítky tisíc lidí dnes podpořily Sýrii na demonstraci v jižní části Libanonu. Shromáždění ve městě Nabátiji uspořádalo šíitské militantní hnutí Hizballáh a provládní politické síly jím vyjadřovaly podporu také vůdci tohoto hnutí šejchu Hasanu Nasraláhovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prosyrská demonstrace v Nabátiji

prosyrská demonstrace v Nabátiji | Zdroj: ČTK

V Nabátiji panovala velmi bouřlivá atmosféra. Řečníci i účastníci odmítli požadavky opozice a označili je za snahu o rozdělení země. V jednom z projevů zaznělo obvinění na adresu opozice, že se snaží o převrat.

"Nikdo nezlomí naší vůli. Máme armádu, ta udrží jednotu země. Máme bratrskou Sýrii, máme libanonského a syrského prezidenta," řekl Českému rozhlasu dvacetiletý Mahmúd, který se účastnil demonstrace.

Demonstranti se do Nabátíí sjeli z celého jihu země i z šíitských čtvrtí Bejrútu. V závěru demonstrace shromáždění skandovali hesla "smrt Americe" a "smrt Izraeli". Byl mezi nimi i třiapadesátiletý Sámir. "Jsme proti rezoluci Rady bezpečnosti a americkému zasahování v Libanonu," prohlásil.

V Bejrútu mezi tím pokračovaly protesty opozice. Také tam se demonstrace zúčastnily desetitisíce lidí. Situace v Libanonu se vyhrotila v polovině února po pumovém atentátu, při němž byl zabit bývalý premiér Rafík Harírí. Jeho vražda vyvolala mobilizaci zejména opozičních sil a té části Libanonců, kteří neschvalují přítomnost Syřanů a vliv Damašku v zemi.

Opozice si vytrvalými protesty vynutila rezignaci vlády a žádá odchod všech 14.000 syrských vojáků a zhruba 6000 příslušníků syrských zpravodajských služeb ze země. Rada bezpečnosti OSN loni schválila rezoluci 1559, která vyzývá k respektování svrchovanosti Libanonu a odchodu všech cizích vojsk.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme