Desetitisíce lidí požadují odstoupení thajského premiéra

Odhadem sto tisíc lidí se dnes shromáždilo na demonstraci v thajském hlavním městě Bangkoku. Protestující požadují odstoupení vlády premiéra Tchaksina Šinavatry. Ten ale pohrozil, že je připraven vyhlásit v Bangkoku výjimečný stav, pokud hromadné protesty přerostou v násilnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Thajsku | Foto: AFP

V Bangkoku po celonočním protestu, kterého se účastnily desetitisíce lidí, pokračovala manifestace i v ranních hodinách. Demonstranti zamířili k úřadu vlády a premiéra, a nesli transparenty s nápisy: Změny mírovou cestou a Ne násilí. Skandováním vyzývali premiéra k odstoupení. Na protesty dohlíží policie, ale demonstrace se zatím obešly bez násilností. Asketický generál Čamlong Srimuang, který už v roce 1992 vedl lidové povstání proti vládnoucí moci, při kterém přišlo o život na 50 lidí, tvrdí, že tentokrát se nic podobného nebude opakovat.

Šinavatra se kvůli narůstajícímu konfliktu s opozicí rozhodl prostřednictvím krále rozpustit parlament a vypsat předčasné parlamentní volby na 2. dubna. Opozice, které průzkumy veřejného mínění předpovídají porážku, hrozí, že bude hlasování bojkotovat. Požadovala zároveň reformu volebního zákona, který podle ní zvýhodňuje vládní stranu Thajci milují Thajsko.

Opozice premiéra viní ze směšování politických a obchodních zájmů. Jeho rodina prodala svůj podíl v telekomunikačním gigantu Shin za 73,3 miliardy bátů (přes 45 miliard korun) singapurskému investorovi bez zaplacení daňových poplatků. Podle thajské ústavy navíc nesmí premiér obchodovat ani vlastnit akcie.

Regina Prouzová-Květoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme