Desetitisíce lidí protestovaly a stávkovaly v ulicích brazilských měst

Zablokované silnice, nejezdící autobusy a zavřené přístavy, tak vypadal den celonárodní stávky v Brazílii. Stávky a protesty zorganizovaly největší odborové svazy. Brazilci chtějí lepší pracovní podmínky a veřejné služby.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepokoje v Brazílii

Nepokoje v Brazílii | Zdroj: Reuters

„Dělají si, co chtějí. Pořád se jenom scházejí a jednají, ale o lidech neví nic. My si chceme zvolit nové zástupce. Ti, co tam jsou teď, umí jen utrácet peníze a nedávají je lidem, třeba na lékařskou péči. Nechtějí, aby lidé byli vzdělaní. Jednají s námi jako s dobytkem, ale příští rok jim to ve volbách spočítáme,“ popsal situaci jeden z demonstrujících.

Stávkující odboráři na mnoha místech zablokovali dálnice zapálenými pneumatikami a protestními pochody. Do ulic vyšly desítky tisíc lidí, byla to ale jen slabá ozvěna demonstrací, které se v červnu prohnaly většinou velkých brazilských měst.

K volání po boji proti korupci a po lepších službách občanům přidali odboráři svoje požadavky na zajištění lepších podmínek pro zaměstnance.

Stávkující požadují kvalitní školství a lepší pracovní podmínky. Trvají mimo jiné na snížení týdenní pracovní doby o čtyři hodiny ze 44 na 40. Brazilcům ale nejvíce vadí úroveň zdravotnictví, tvrdí spisovatelka žijící v Brazílii Markéta Pilátová:

„Státní zdravotnictví, které je dostupné pro spíš chudé lidi, je na docela katastrofální úrovni,“ říká Pilátová a dodává: „A za všechno, co je jakoby nadstandardní, ale pro nás asi normální, si musíte zaplatit těžké peníze.“

Lidé politikům nevěří

Lidé mají pocit, že politici myslí jen sami na sebe. I když Brazílie jako taková v posledních letech ekonomicky rostla, pro obyčejné lidi ve městech se změnilo jen velmi málo.

Díky novým pracovním příležitostem se sice desetitisíce Brazilců vymanily z chudoby a v zemi se vytvořila početná střední třída, služby v Brazílii ale zůstaly na úrovni zemí třetího světa. Především pak zmiňovaná lékařská péče a vzdělávací systém.

Prezidentka Dilma Rouseffová se už od začátku protestů, které vypukly v polovině června, staví, v předtuše blížících se voleb, na stranu obyčejných Brazilců. Sama už se i snaží se situací něco dělat.

Například prosazuje, aby studenti medicíny museli před ukončením studia povinně odsloužit dva roky ve státním zdravotnictví. Tím sice jejich studium protáhne na osm let, ale celkem rychle najde tisíce chybějících lékařů.

Ondřej Himmer, Silvie Třeslínová, kko, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme