Desetitisíce lidí se ve Vatikánu loučily s odstupujícím papežem Benediktem XVI.

Ve Vatikánu skončilo poslední veřejné vystoupení papeže Benedikta XVI. Příležitost rozloučit se během generální audience s odstupující hlavou římskokatolické církve využily desetitisíce lidí. Na svatopetrském náměstí se dlouho před začátkem tvořily fronty. Audienci doprovázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež Benedikt XVI. naposledy požehnal poutníkům | Zdroj: ČTK

Na svatopetrské náměstí dorazili věřící z celého světa, včetně asi dvou set Čechů. Shromáždění napjatě čekali, až kolem nich Benedikt XVI., který si toto jméno ponechá i po opuštění Svatého stolce, naposledy projede v papamobilu.

Papež věřícím požehnal a promluvil k nim v několika jazycích, například italsky, portugalsky nebo česky. Na rozloučenou mimo jiné uvedl, že mu byl Bůh nablízku a vedl ho. Katolická církev je podle něj jako loďka, kterou Bůh nenechá ztroskotat. Benedikt XVI. vyjádřil důvěru v církev a poděkoval věřícím. Jsou to prý právě oni, kdo ji drží naživu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Římě Robert Mikoláš sleduje papežovu generální audienci

„Prosím vás, abyste na mě pamatovali před Bohem a abyste se modlili za kardinály, kteří jsou povoláni k tomu, aby realizovali tak důležitý úkol. Ať je Bůh doprovází a osvětluje je a dá jim sílu v tomto těžkém úkolu,“ řekl Benedikt XVI.

Dodal, že neodstupuje pro své dobro, ale pro dobro církve. Přiznal nicméně, že během svého pontifikátu zažil i těžké chvíle. Papežův poslední veřejný projev doprovázel bouřlivý potlesk zaplněného svatopetrského náměstí. Když Benedikt XVI. domluvil, lidé mu provolávali slávu.

Atmosféra na náměstí byla velmi emotivní, ale poklidná. Lidé si uvědomovali, že jsou součástí výjimečného okamžiku, protože naposledy odstoupil papež ve středověku.

Konec pontifikátu ohlásí i zvony v Římě

„Byl mírně dojat, samozřejmě byl přepadlý, unavený. Myslím, že už se těší na dva měsíce klidu v Castel Gandolfo. Ale přece jenom to bylo důstojné rozloučení, důstojný odchod ze slávy,“ hodnotí papežovo poslední veřejné vystoupení římskokatolický kněz a premonstrát Miloslav Fiala.

Po generální audienci se odstupující papež setká v klementinském sále Apoštolského paláce s představiteli států, diplomaty a dalšími osobnostmi. Večer pak společně povečeří s kardinály, mezi kterými nebudou chybět ani Miroslav Vlk a Dominik Duka.

Zítra bude mít papež volnější program. Ráno se opět rozloučí s kardinály a odpoledne odletí vrtulníkem do letního papežského sídla v Castel Gandolfo. Přesně ve 20 hodin opustí Benedikt XVI. svůj pontifikát. Na jeho počest se rozezní zvony v celém Římě.

Papež Benedikt XVI. se na zaplněném svatopetrském náměstí naposledy rozloučil s věřícími | Foto: ČTK

Vatikánští experti se dlouho radili o tom, jak se bude Benedikt XVI. oblékat po abdikaci. Ví se už, že bude stále nosit bílý, i když jednodušší šat. Červené papežské střevíce pak nahradí hnědé boty. Stále bude oslovován jako Jeho svatost, Benediktovým titulem ale bude emeritní papež.

Spekuluje se samozřejmě o tom, kdo by mohl Benedikta XVI. vystřídat na papežském stolci. Podle nejnovějších informací se kardinálové sejdou pravděpodobně v pondělí 4. března, aby se dohodli na datu zahájení konkláve. Podle vatikánského mluvčího by kardinálové mohli začít s volbou nového papeže kolem 10. března.

Důraz na spolupráci i na rozum

Kněz Miloslav Fiala oceňuje, že Benedikt XVI. během svého pontifikátu kladl důraz na víru spojenou s rozumem. Do historického povědomí se podle něj zapíše především jako učitel víry a teologický myslitel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kněz Miloslav Fiala a zvláštní zpravodaj Robert Mikoláš přiblížili papeže Benedikta XVI. i jeho poslední veřejné vystoupení

„Byl to myslím po stránce povahové, po stránce přístupu k problémům protiklad svého předchůdce Jana Pavla II., který byl přece jenom člověk širokého srdce, kde právě taková ta citová složka někdy převládala v jeho projevech, v jeho setkáních, kdežto racionalita papeže Benedikta byla myslím tím, co právě svět v této době potřebuje, aby se zbavil takové příliš emotivní, laxnější stránky a aby začal uvažovat o smyslu života, o směřování lidstva, o spolupráci a tak dále,“ uvažuje.

Kněz také odmítá, že by na loučení Beneditka XVI. vrhaly stín spekulace italských novin, že papež odchází z čela církve pod tlakem vatikánských skandálů. Na papeží prý bylo v posledních měsících jasně vidět stáří i únava a média podle Fialy příliš zdůrazňují negativní stránku věci.

„Myslím si, že došlo k určitým přehmatům, k určitému klerikalizování papežské kurie nebo vatikánských úřadů a úředníků. Nicméně to dobro, ten klad, ten důraz na spolupráci, na rozum, na odpuštění, který stále opakoval a zdůrazňoval Benedikt XVI., zůstane a to převažuje ty záporné stránky,“ uzavírá Fiala.

Benedikt XVI. | Foto: ČRo

Robert Mikoláš, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme