Desetitisíce lidí si připomínají masakr v Srebrenici

Do východobosenské Srebrenice se sjely desetitisíce lidí, kteří se dnes zúčastní vzpomínkových akcí pořádaných u příležitosti 10. výročí masakru. Bosenskosrbské síly právě 11. července před deseti lety zahájily operaci, při níž bylo v této východobosenské enklávě vyvražděno téměř 8000 muslimských mužů a chlapců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

613 obětí z bosenské Srebrenice | Zdroj: ČTK

Mezi 50 tisíci účastníky budou i hosté ze zahraničí, například britský a francouzský ministr zahraničí Jack Straw a Philippe Douste-Blazy nebo evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn a předseda Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Theodor Meron.

Památce obětí se chce přijet poklonit i srbský prezident Boris Tadič, jehož země teprve nedávno připustila, že se na nejhorším masakru bosenské války (1992-95) podíleli kromě bosenskosrbských také srbští vojáci. Šlo o nejhorší masakr v Evropě od druhé světové války. Slavnostnímu memoriálu věnují média enormní pozornost.

V přímém přenosu byla i včerejší premiéra filmu o masakru. Příbuzní obětí a ti, kteří masakr, při kterém zemřelo na osm tisíc muslimských mužů, přežili, museli plakat ve světle reflektorů. Televize snímaly i večerní muslimskou modlitbu v areálu Památníku genocidy. Na dnešní oficiální oslavy má přijít až 50 tisíc lidí a hlídat je má na patnáct set policistů. Zatím je bezpečnostní režim spíše volný. Připomínku zřejmě pokazí déšť, který vládne celou východní Bosnou.

Adam Weiss, Vilém Janouš, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme