Protiteroristické demonstrace v Barceloně se zúčastnilo na půl milionu lidí, včetně krále Felipeho VI.

Na sobotní demonstraci v Barceloně proti terorismu přišly podle odhadů policie statisíce až půl milionu lidí. Akce pořádaná pod heslem “Nemáme strach“ byla reakcí na teroristické útoky s 15 oběťmi a více než 120 zraněnými z minulého týdne. Demonstrace v metropoli autonomního Katalánska se zúčastnil i španělský král Felipe VI., který tak podle agentury AFP učinil zcela výjimečně, v tomto případě poprvé od obnovení monarchie v roce 1975.

Barcelona (Aktualizováno: 20:24 26. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občané v ulicích Barcelony s transparentem "Nemáme strach" | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Kromě výjimečné účasti samotného krále se demonstrace zúčastnil i premiér Mariano Rajoy a předsedové vlád autonomních španělských regionů. Televize France 24 poznamenala, že demonstrace měla ukázat jednotu Španělska vůči terorismu, v průvodu však převládaly katalánské vlajky.

Poměrně krátký pochod skončil na Katalánském náměstí v rušném centru Barcelony. Právě odtud vyjel ve čtvrtek 17. srpna kolem páté hodiny odpoledne po promenádě La Rambla atentátník s autem, kterým zabil 13 lidí. Na útěku zavraždil ještě jednoho muže, s jehož vozem ujel policejní hlídce. Útočníka, jímž byl mladý Maročan Júnis abú Jakúb, policie zastřelila v pondělí nedaleko Barcelony.

Nemáme strach, vzkázala Barcelona. Teroristický útok první zápas klubu téměř neovlivnil

Číst článek

Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů s autem do lidí ve městě Cambrils asi sto kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně.

Ostatní plavali, on držel minutu ticha. Plavec uctil oběti z Barcelony navzdory pořadatelům

Číst článek

Podle vyšetřovatelů oba útoky spolu souvisely a má je na svědomí teroristická buňka 12 osob. Dvě z nich jsou nyní ve vězení, dvě jsou vyšetřovány na svobodě a ostatní zastřelila policie nebo zemřeli při explozi v Alcanaru. V tomto městě, které leží také v Katalánsku, teroristé připravovali výbušniny pro větší útoky. Při manipulaci s nimi došlo ve středu v noci k výbuchu, při němž dva teroristé zahynuli. Jedním z nich byl i imám z města Ripoll, Maročan Abdalbákí Sátí, který ostatní mladé muže pro teroristické útoky údajně naverboval.

Masovou demonstraci proti terorismu podobnou té sobotní zažila Barcelona 12. března 2004, kdy do ulic katalánské metropole vyšlo 1,2 milionu lidí. Stalo se tak den po útocích na vlaky v Madridu, při nichž džihádistická buňka zabila 191 lidí a na 2000 dalších zranila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme