Desítka zraněných civilistů při střelbě v Jeruzalémě

Nejméně deset lidí zranili dva palestinští útočníci na severním předměstí Jeruzaléma. Muži začali střílet na skupinu osob čekajících na autobusové zastávce v židovské osadě Neve Jaakov. Šéf jeruzalémské policie Mickey Levy potvrdil, že jednoho ze střelců policisté zabili. Druhému se podařilo uprchnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záchranáři odvážejí zraněnou ženu | Foto: ČTK/AP

Jen o několik hodin dříve zastřelil jiný palestinský ozbrojenec poblíž Betléma dva izraelské civilisty. Dva další Izraelci utrpěli těžká zranění.

K odpovědnosti za útok v Jeruzalémě se přihlásila ozbrojená složka hnutí Fatah, které je blízké palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi. Brigády mučedníků od Al-Aksá označily střelbu za okamžitou odvetu za nejnovější izraelské operace, zatýkání a únosy.

Palestinský vůdce Jásir Arafat musí mít naprostou volnost pohybu. V Jeruzalémě to prohlásil vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Během pětidenního pobytu navštíví také palestinská autonomní území, Egypt a Jordánsko.

Zástupce EU Javier Solana, který je na návštěvě v Izraeli, musel vzít na vědomí, že současné složení vládního kabinetu Ariela Šarona není zrovna nakloněno politice Jásira Arafata. Přesto se pokusil tlumočit evropský názor, že omezení pohybu palestinského vůdce jen ztěžuje celkovou situaci. Pochopení nalezl jen u ministra zahraničí Šimona Perese, který je v podstatě téhož názoru; i on se však musel podvolit poslednímu rozhodnutí své vlády. A to vyznělo tak, že izraelské tanky se sice vzdálily od sídla Jásira Arafata, ale on sám nadále nesmí opustit město Ramalláh a není izraelskou stranou považován za partnera pro další rozhovory.

Izraelský prezident Moše Kacav pozval do Jeruzaléma saúdského korunního prince Abdalláha ibn Abdal Azíze Saúda k jednáním o detailech saúdského mírového návrhu. Ten předpokládá, že arabské země budou normalizovat své vztahy se židovským státem, pokud Izrael stáhne svou armádu z okupovaných území v souladu s rezolucemi OSN. Odsun izraelské armády se má týkat i východní části Jeruzaléma.

Zdenka Turková, Michal Kotyk, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme