Desítky Češek utíkají ze Sýrie před občanskou válkou, návrat je pro ně těžký

Ze Sýrie se už vrátily desítky Češek, které se tam dřív provdaly. Prchají i s dětmi před občanskou válkou, která se šíří po celé zemi. V jejich českém rodišti se sice nemusejí bát o život, starosti o svou budoucnost si ale stejně dělají. Nevědí totiž, z čeho budou v Česku žít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští opoziční bojovníci | Zdroj: Reuters

Přesně 13 měsíci se ze Sýrie vrátila i paní Jana. Dlouho se rozhodovala, zda ze země odejde.

„Když jsem tam byla, tak už začaly problémy a já jsem to velice špatně snášela. Manžel si přál, abych odjela do Prahy, že tady mám rodinu a vnoučky. A kdyby tady nebyli, nikdy bych se sem nevrátila a zůstala bych v Sýrii,“ vypráví Jana.

Když se vrátila do Česka, cítila úlevu a čekala, že vše bude dobré. „Protože jsem měla dostat důchod, věřila jsem, že mi pomůže, abych tady mohla žít. Věřila jsem, že to bude probíhat dobře a že najdu práci. Ale to se mi nepodařilo, vzhledem k mému věku – je mi 67 let, ale jsem zdravá, aktivní, schopná pracovat,“ říká Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy s návratem Češek ze Sýrie do rodné vlasti sleduje redaktor Pavel Polák

Měsíčně dostává 3084 korun. Dříve jí prý posílal peníze i manžel ze Sýrie, teď už to ale není možné.

Největší výdaje má paní Jana za jídlo a léky. „Pokaždé, když jdu do lékárny, tak opravdu trnu, kolik tam nechám peněz. A nechám tam vždy několik stovek, ať dělám, co dělám,“ stěžuje si.

Paní Jana doufala, že se o ně česká strana nějak postará. Potíže, které má ona, totiž mají také další Češky, které se vrátily ze Sýrie.

„Mnohé Češky se už nemají ani kam vrátit, protože například v Homsu přišly o všechno, ale teď to bude úplně stejné. Nemají se kam vrátit, jsou nucené v Česku žít. Jsou samozřejmě moc rády, že tady žijí v bezpečí a že tady mají rodiny, ale bez peněz se nedá žít. Každý potřebuje nějaké finanční prostředky,“ připomíná Jana.

Sama nechce mluvit o tom, co se v Sýrii děje. Bojí se o své příbuzné. Mluví ale o svém návratu domů. Ostatní Češky nechtějí mluvit ani o tom, mají strach. V Sýrii žilo přibližně na 200 Češek, mnoho z nich v zemi se svými rodinami stále zůstává.

Pavel Polák, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme