Desítky demonstrantů táboří přímo na athénském náměstí. Už několik týdnů

Řecká metropole Athény zažívá už měsíce každodenní demonstrace a protestní shromáždění. Lidé demonstrují proti vládě i proti mezinárodním finančním institucím, které hledají řešení, jak zadluženému Řecku pomoci. Symbolem protestů se stalo náměstí Syntagma, tedy ústavy, před řeckým parlamentem. Tady se večer co večer scházejí tisíce nespokojených Řeků. A pár desítek lidí tady na protest zůstává nepřetržitě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko, parlament - vláda premiéra Jorgose Papandrea získala důvěru parlamentu. | Foto: Jaromír Marek

Přes den vypadá náměstí Syntagma jako kombinace pěší zóny, kudy proudí turisté a čehosi, co ze všeho nejvíc vypadá jako tábořiště rockového festivalu. Ve stínu stromů stojí několik desítek stanů obklopených převážně mladými lidmi. Jen hudba chybí. Jinak je tu úplně vše: stánky s občerstvením i mobilní záchody, plakáty s Che Guevarou i dready. Ve stínu luxusních hotelů i samotného parlamentu vyrostla už skoro před měsícem alternativní komuna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž zpravodaje Jaromíra Marka z řeckých Athén.

„Neplatíme nájem, ani jsme se nikoho neptali, jestli tady můžeme tábořit. Musíme se proto chovat klidně a mírumilovně, aby nás odsud nevyhnali,“ říká mi Nikolas. Mladík s vizionářským pohledem a extrémními názory. Nejprve mi ukazuje molotovův koktejl a pak dlouze vypráví o světě, ve kterém nebudou existovat peníze. Jako bych to už někde slyšel.

Levicovými názory se netají ani Ian. I na pozdrav mi podává levačku. Co jeho přivedlo na náměstí? „Řekl jsem si, když nejsi součástí řešení, jsi součástí problému. Dlouho přemýšlím o tom, že Řecko by se mělo změnit, teď je šance něco proto udělat. Nechtěl jsem jen kritizovat z domácího gauče. A tak jsem přišel.“

Na náměstí Ústavy táboří týden. To Christofos je jedním z prvních obyvatel náměstí. Se svojí přítelkyní se zde usídlil už v polovině května. „Jsme tady úplně od začátku. Toto je náš stan. Proč jsme přišli? Máme už plné zuby této vlády!" Když se ptám, jak dlouho tady hodlají setrvat? „Až do konce, dokud nás odsud nevyžene policie," říká Christofos.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme