Desítky firem jsou v Brazílii zapletené do korupčního skandálu, policie už zatkla 39 lidí

Polostátní ropný gigant Petrobras prochází obrovským skandálem. Zapletené jsou do něj ale také desítky firem a brazilská policie už zatkla 39 lidí. Podle rozsáhlého vyšetřování uplácely velké inženýrské a konstrukční společnosti manažery Petrobrasu a nejspíše i politiky. Firmy pak údajně předražovaly zakázky, které si měly mezi sebou dále rozdělovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé demonstrují kvůli korupčnímu skandálu před sídlem firmy Petrobras v Rio de Janeiru | Zdroj: Reuters

Tento týden se brazilský Petrobras rozhodl odstavit 23 společností, které policie vyšetřuje, od nových výběrových řízení. Nejdůležitější firmy v tomto oboru v Brazílii se tak nemohou ucházet o zakázky.

Petrobras bude muset hledat jiné firmy v zahraničí. To by mohlo naplánovanou těžbu zpomalit, a tím oddálit příjmy z ropného bohatství, které chtěla vláda využít pro vylepšení školství.

Petrobras by tato kauza mohla ještě více poškodit. Firma už zpozdila zveřejnění hospodářských výsledků. Žaloby kvůli korupci proti ní chystají akcionáři ve Spojených státech.

Přestože brazilská prezidentka Dilma Rousseffová několikrát slíbila, že chce proti korupci bojovat, je zatím velmi opatrná.

Prohlásila, že skandál může navždy změnit zemi. Na druhou stranu se ale podle ní musí vše pečlivě vyšetřit.

Rousseffová navíc byla sedm let předsedkyní správní rady Petrobrasu. Tvrdí ale, že o korupčním jednání nevěděla.

Lidé demonstrují kvůli korupčnímu skandálu před sídlem firmy Petrobras v Rio de Janeiru | Foto: Reuters

David Koubek, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme