Desítky izraelských tanků útočily v Gaze

Téměř celou noc trvala operace izraelské armády ve městě Gaza. Byla nejmohutnější od vyhlášení palestinské samosprávy v roce 1994. Bilance? Nejméně 12 mrtvých a přes 60 raněných Palestinců. Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz akci označil za odvetu; pozorovatelé se domnívají, že jde o demonstraci síly před nadcházejícími parlamentními volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky budovy v Gaze | Zdroj: ČTK

Při velkém průniku do území, které je baštou militantního hnutí Hamas asistovalo desítkám tanků mnoho bitevních vrtulníků. Ve městě se ozývaly četné přestřelky a samospráva vyzývala obyvatele k obraně. V neděli ráno se izraelská armáda stáhla, ale dosud není známo kolik osob zatkla a jaké byly ztráty na její straně. Zdroje uvádějí, že Palestinců zahynulo 12 a 64 bylo zraněno.

Pozorovatelé se domnívají, že akce souvisí s nadcházejícími izraelskými parlamentními volbami. Premiér Ariel Šaron si prý chce posílit pozici demonstrací tvrdé linie. Ve svém televizním vystoupení ještě před toto operací varoval, že není ochoten ke kompromisům, pokud jde o bezpečnost židovského státu.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme