Desítky let staré noviny dodává jedna belgická firma v ozdobných deskách

Pro někoho to může být papír do sběru, pro jiného originální dárek. Desítky a možná i stovky Francouzů a Belgičanů se mohou známým a kolegům pochlubit starými novinami. Pod stromečkem na ně totiž čekal originální dárek v podobě novin s datem jejich narození. S originálním nápadem přišla už před čtvrt stoletím jedna belgická firma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narozeninové noviny prodávány na vánočních trzích ve vlámském Gentu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Máme belgické noviny ve francouzštině i nizozemštině. Pak francouzské tiskoviny, noviny z Nizozemska a také švýcarský a anglický tisk,“ ukazuje svůj sortiment na stánku na vánočním trhu ve vlámském Gentu pan Jean-Claude Riether. Letos nabízel noviny ze svého archivu také na vánočním trhu v Bordeaux.

„Ve skladu má firma CadeauRetro noviny od roku 1899 až do dneška. Nemají prý noviny nebo barevné magazíny z každého dne, ale sbírku stále doplňují.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek zpravodaje Pavla Nováka

„Jsou to noviny, které si lidé skladovali doma. Letos to je 25 let, co naše firma existuje a staré tiskoviny vykupuje. Za tu dobu jsme už nastřádali slušnou sbírku. Každý výtisk je originál. Zákazníkovi ho posíláme do několika dnů poštou,“ říká pan Jean-Claude.

Řeklo by se, že staré noviny jsou přece jen kus papíru, ale ten papír a jejich obsah může stát v přepočtu až 800 korun, pokud jde o výtisk třeba 50 let starý. Na 20 eur, tedy asi 500 korun přijdou noviny staré třeba jen rok.

Podle pana Jean-Claudea dostane ten, kdo je obdarovaný starými novinami, třeba ze dne svého narození, kus svého času. Dojem nedělá jen starý papír, ale i reklamy z té doby a články. Je to opravdu autentický dárek.

Našly byste zde dokonce i noviny z roku 1934 z bývalého Československa. V německém jazyce a za 32 eur má firma CadeauRetro k mání tehdejší vydání listu Prager Presse. Novin, do kterých svého času přispíval i Franz Kafka.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme