Desítky lidí dorazily během prvních minut k volbám na Slovensku a v Británii

Hlasy v parlamentních volbách odevzdávají i čeští krajané nebo turisté v zahraničí. Na Slovensku se do zvláštního seznamu zapsalo na 460 osob, v Británii 600. Během prvních minut dorazily desítky voličů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé před českou ambasádou v Bratislavě čekají, až se otevře volební místnost

Lidé před českou ambasádou v Bratislavě čekají, až se otevře volební místnost | Foto: Vojtěch Berger

Asi jen polovina zapsaných voličů chodí k volbám na Slovensku. Teď jich ve zvláštním seznamu bylo na 460 lidí. V prvních 20 minutách odvolilo přibližně 40 voličů.

„Fronta byla jen chviličku, než se uvolnil úvodní nápor předvolebních místností. Potkal jsem tu rodáky ze Dvora Králové nad Labem, kteří jsou na cestě do Tater a vzali to přes Bratislavu a zdejší volební místnost,“ říká zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Vojtěch Berger.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volební účasti českých krajanů nebo turistů v zahraničí informovali zpravodaj ČRo na Slovensku Vojtěch Berger a v Británii Jiří Hošek.

Podle posledního sčítání lidu, které proběhlo v roce 2011, se k české národnosti přihlásilo 30 tisíc lidí.

„Pravidelná volební účast je někde ve stovkách, to znamená výrazně nižší. Jedním z důvodů může být to, že velmi početná česká komunita žije na východě v Košicích. Tam už osm let není generální konzulát České republiky, takže tamní krajané už nemají možnost volit," vysvětluje malou účast Berger.

Z Košic by museli podniknout časově náročnou a nákladnou cestu do Bratislavy, ta trvá pět hodin.

Do sněmovny chce bezmála 6 tisíc lidí. Jejich průměrný věk je 46 let, nejstaršímu je 91

Číst článek

V Británii se na zvláštní voličský seznam zapsalo 600 lidí, což je nárůst o 150 osob oproti druhému kolu prezidentské volby. Očekávají se řádově stovky českých občanů.

"Před otevřením volební místnosti, kde se jinak konají různé semináře a promítají nejrůznější debaty, postávalo před zastupitelským úřadem sedm osm lidí. Občas museli voliči pár minut čekat, než se na ně dostalo. Je to v podstatě i teď současná situace, kdy je ve volební místnosti rušno, protože dorazila celá školní výprava ze Zlína,“ řekl ve vysílání Českého rozhlasu krátce po 14. hodině zpravodaj ve Velké Británii Jiří Hošek.

Fotky a video z voleb

Podle něj se každý třetí pár u voleb fotil nebo natáčel na video. „Jako by chtěl například na sociálních sítích ukázat, že skutečně splnil svoji občanskou povinnost. Zatím jsem nenarazil na nikoho, kdo by dorazil z velké dálky – ze severní Anglie nebo Skotska. Mluvil jsem s voliči cestovateli, kteří i během prvního kola prezidentské volby byli náhodou v Londýně a dneska si to zopakovali,“ dodává Hošek.

„Sešlo se nám to. Vždycky když sem jedeme, tak se volí. Jsme tu podruhé, v lednu jsme tu volili prezidenta. Je to neuvěřitelné, ale my volíme v Londýně," říká žena, která s manželem odvolila.

Jít volit považuje žena, která trvale žije v Londýně, za velmi důležité:

„Já jsem nad tím neváhala. Myslím si, že je to hrozně důležité, i když žiji v zahraničí. Pořád považuji Českou republiku za svůj domov. Je pro mě důležité, co se tam děje. Včera jsem zavolala sestře a ta mě ‚nabrífovala‘.“

Sledujeme ONLINE: Z rekordního počtu jmen vybírají Češi nové poslance

Číst článek

Mladík, který je v Londýně čtyři měsíce, čerpal informace o volebních programech především z webových stránek: „Povídali jsme si o tom s přítelkyní. Řekl jsem si, že se na to musím podívat pořádně. Volební strany nebyly moc pozitivní.“

Poprvé volila studentka, která pobývá v německém Berlíně. „Bylo by škoda se vztekat a nemoct s tím něco dělat. Tak aspoň má člověk pocit, že tomu trošičku přispěje, třeba se to změní k lepšímu,“ věří studentka z Prahy. K volební urně to nemá daleko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O reakcích voličů v zahraničí natáčela redaktorka Pavlína Nečásková

V Moskvě dnes odvolila většina ansámblu činohry Národního divadla, který má v Moskvě představení. „My jsme velká skupina 36 lidí. Z nich volilo 28, ostatní mají trvalá bydliště někde na Moravě, tak si nestihli dojet pro voličský průkaz,“ říká vedoucí umělecké správy činohry Jana Burianová.

Na Českou filharmonii zase čekala speciálně zřízená hlasovací místnost v japonském Kjótu.

Volí se také v Austrálii a Asii. Odvoleno už mají voliči v Jižní a Severní Americe.

"Jako účastník demonstrace 17. listopadu na Národní třídě jsem volal po svobodných volbách a cítil bych, že jsem zradil své ideály,“ říká Antonín, který odvolil v Hongkongu.

Paní Lenku v Číně dělí od volební místnosti více než dva tisíce kilometrů. "Bydlím v Sehnzhenu, musela bych letět do Pekingu a vyřídit si voličský průkaz několik týdnů dopředu a to jsem bohužel nestihla.“ Uvítala by, kdyby mohla volit korespondenčně.

Jiří Hošek, Vojtěch Berger, Michaela Vydrová, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme