Desítky mrtvých mrtvých při pozemním útoku Izraele na Gazu

Víc než šedesát palestinských obyvatel pásma Gazy zabila izraelská armáda při současných pozemních útocích. Tankové a dělostřelecké granáty vybuchovaly ve městě Bajt Lahíji a také v nákupním středisku ve městě Gaza. Zraněných jsou další desítky. Hnutí Hamás mezitím oznámilo, že zajalo dva vojáky. Izrael potvrdil, že jeden voják už zemřel. Evropská komise vyzvala Izrael, aby respektoval mezinárodní právo a umožnil trpícím lidem z pásma Gazy vstoupit na izraelské území.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojový vrtulník izraelské armády shazuje světlici

Bojový vrtulník izraelské armády shazuje světlici | Zdroj: ČTK

Izrael zahájil pozemní útok na Gazu po týdnu intenzivního bombardování. Cílem pozemní akce je podle armády obsazení míst, odkud Palestinci střílejí rakety na území židovského státu. Izraelské útoky zabily už víc než 500 Palestinců. Civilisté mezi nimi tvoří jednu čtvrtinu až třetinu. Obě strany se už před izraelskou pozemní invazí shodovaly, že boje v palestinských městech budou znamenat ještě víc mrtvých civilistů.

Hamás ale varoval, že palestinské území se stane hřbitovem také pro izraelské vojáky. Radikální hnutí se rovněž netají úmyslem zajmout co nejvíc Izraelců. Nejznámějším vězněm je desátník Gilad Šalit, toho drží už třetí rok, zároveň se ale neví, jestli ještě vůbec žije. Izrael naopak vězní stovky palestinských ozbrojenců, ale i politiků z Hamásu, navíc často bez soudu a obvinění.

Armáda židovského státu zatím přehradila palestinské pásmo Gazy na tři části. Snaží se tak bránit přesunům palestinských ozbrojenců a zbraní ze skladů jejich místních milicí. Postupuje do nitra pásma. Zároveň izraelští velitelé zabavili mobilní telefony všem vojákům, kteří v Gaze proti Hamasu bojují. Zdůvodnili to nebezpečím zaměření nepřítelem.

V OSN mezitím ztroskotal pokus o schválení rezoluce Rady bezpečnosti, která by obě strany vyzvala k okamžitému zastavení bojů. Návrh Libye podaný jménem arabských zemí zmařily Spojené státy americké.

Mluvčí českého předsednictví v Evropské unii Jiří Potužník v první reakci prohlásil, že izraelský pozemní útok na Gazu je obrannou akcí. Prahu za to okamžitě odsoudil poradce palestinského prezidenta Sáib Irikát. Mluvčí Potužník později mluvil o nedorozumnění a dalším vývoji situace. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poté výroky mluvčího korigoval, že ani nepopiratelné právo státu na obranu nedovoluje akce, kterými trpí hlavně civilní obyvatelé. Vyzval k nastolení izraelsko-palestinského příměří.

Francie naopak - krátce po českém vyjádření - izraelskou invazi odsoudila. Na Blízký východ proto dnes odlétěla unijní delegace vedená ministrem Karlem Schwarzenbergem - a odděleně také francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Rozdílné reakce obou států považují političtí komentátoři za důkaz střípajících vztahů v Unii.

Šéf české diplomacie Karel Schewarzenberg se při své cestě nesetká s představiteli palestinského Hamasu. Má představy, jak by mohla Evropská uni přispět k uzavření příměří mezi Izraelem a Palestinou. Přiblížit je ale nechtěl. Podle ministra konflikt vyvolali palestinští radikálové: "Příměří bude vyžadovat, aby izraelská strana byla ujištěna, že další nebezpečí nehrozí. Musíme totiž přiznat, že Hamas svým nepřetržitým ostřelováním tuto katastrofu vyvolal. Můžeme diskutovat o izraelské reakci, ale kdo s tím začal, to je jasné."

Do jaké míry může být toto jednostranné jednání úspěšné, to Radiožurnálu vysvětlil český velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský: "Důvody, proč nejednáme s palestinským hnutím Hamás, jsou známé - je to společná politika Evropské unie. Hamás by musel splnit několik požadavků mezinárodního společenství, aby se stal partnerem pro jednání. Nicméně jako prostředník pro jednání s Hamásem působí Egypt. Není to tedy tak, že by Hamás neměl vůbec příležitost vyjádřit své názory."

Podle ministra Schwarzenberga už vedení česká diplomacie rozhodlo uvolnit pět milionů korun na humanitární pomoc obyvatelům Gazy. O další pomoci, asi zase pěti milionech korun, se česká vláda rozhodne později.

Palestinské civilisty v Gaze zachvátil strach z izraelského útoku

Dosavadní izraelské bombardování pásma Gazy si vyžádalo životy asi pěti set Palestinců a zranění víc než dvou tisíc dalších. Nová pozemní ofenzíva ale vyvolává ještě větší strach. I odborníci v Izraeli připouštějí, že pozemní útok může zasáhnout mnohem víc civilistů, než relativně přesné nálety, naváděné pomocí družic. Už včera večer hlásili Palestinci první nevinnou oběť invaze - malé dítě zabité údajně izraelským tankem.

Právě ze strachu z pozemní ofenzívy už předem odešly ze svých domovů desítky rodin na severu Gazy. Opustit bombardované pásmo úplně ale nemohou. Izrael na své území totiž pustil jen palestinské držitele cizích pasů. Jejich příbuzní, kteří mají pouze palestinské doklady, museli v Gaze zůstat. Také Egypt otevřel hranici jen pro několik desítek zraněných.

Přečtěte si také:
Izrael zahájil pozemní ofenzívu do palestinského pásma Gazy
Washington se snaží vyjednat příměří v Gaze
Evropská unie vyzývá k trvalému příměří v Gaze
Při izraelském náletu na palestinské území zahynulo přes 200 lidí

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme