Desítky mrtvých po bombových útocích v Bagdádu

Počet obětí útoků hnutí iráckého odporu v Iráku dosáhl 46. Je mezi nimi šest amerických vojáků, několik iráckých policistů, ale většinu obětí tvoří civilisté. Mezi zhruba 200 zraněnými není žádný z Čechů působících v irácké metropoli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na místě jednoho z výbuchů

na místě jednoho z výbuchů | Zdroj: ČTK

V centru města vybuchlo několik náloží ukrytých v autech. Terčem útoků bylo mimo jiné sídlo Mezinárodního výboru Červeného kříže a ministerstvo průmyslu. Prezident Spojených států George Bush zdůraznil, že američtí vojáci Irák v žádném případě neopustí.

Útoky vyvolaly mezi většinou Iráčanů velký odpor. A to zejména teroristický útok proti sídlu Mezinárodního Červeného kříže v irácké metropoli Bagdádu. Červený kříž v důsledku atentátu rozhodl o stahování svých pracovníků z Iráku. Rozhořčení vyvolaly také útoky proti irácké policii a zejména smrt mnoha civilistů. Člen irácké vládní rady a jeden z nejvýznamnějších iráckých šíitských duchovních Abdal Azíz Al-Hakím k tomu pro katarskou televizi AL-Džazíra řekl: "Tyto výbuchy jsou teroristickými útoky, které provedly stoupenci svrženého Saddáma Husajna, kteří se nikdy neštítili škodit iráckému lidu."

Na místa explozí ihned vyrazily sanitky, celou oblast uzavřeli američtí vojáci a přelétají nad ní vrtulníky americko-britské koalice. Z míst výbuchů stoupá hustý černý kouř. Podle pouličního prodavače cigaret, který stál v době výbuchu nedaleko budovy Červeného kříže, přijela k bráně komplexu sanitka a krátce poté explodovala.

Výbuch u sídla Mezinárodního výboru Červeného kříže, který má na svědomí sebevražedný atentátník, byl nejsilnější. Zahynulo při něm nejméně deset Iráčanů a dalších dvacet bylo zraněno. Červený kříž Iráčanům pomáhal nejen po válce, ale i v dobách před vypuknutím konfliktu. Mluvčí této organizace v Bagdádu označila atentát za neuvěřitelný teroristický čin.

Situace v irácké metropoli se během dneška značně vyostřila. Zdá se, že včerejší útoky iráckého hnutí odporu proti hotelu Rašíd a také proti domu iráckého ministra vnitra povzbudila ozbrojence k novým akcím. Tentokrát jsou ale cílem hlavně iráčtí civilisté.

Přesto ale ve městě nedošlo k obnovení zákazu nočního vcházení, který platil až do nedělního rána. Zákaz vycházení platil od půlnoci do 4 hodin rána. Jeho zrušením chce velení amerických vojsk v zemi a civilní správa umožnit Iráčanům noční oslavy spojené s postním měsícem Ramadán, který v Iráku začal právě dnes.

Při dalším teroristickém minometném útoku v západní části Bagdádu zemřel v noci na dnešek americký voják a dva byli zraněni. Oznámila to mluvčí armády Spojených států s tím, že od května, kdy skončily hlavní boje, přišlo v Iráku o život nejméně 110 amerických vojáků.

Série nových výbuchů otřásla Bagdádem jen den poté, co iráčtí ozbrojenci odpálili až dvacet střel na hotel Rašíd, v němž pobýval náměstek amerického ministra obrany Paul Wolfowitz, který vyvázl bez zranění.

Jak Radiožurnálu řekl pracovník naší mise v Iráku Alexander Tolčinský, je možné, že další útoky se chystají. "Bezpečnostní složky včera varovaly, že po raketovém útoku na hotel Rašíd mají následovat další, dokonce se ozývaly i informace, že se teroristé pokusí zaútočit na bývalý palác Saddáma Husajna, kde sídlí dočasná koaliční správa a kde se většinu dne pohybuje několik stovek lidí, takže pokud by se podařilo na tento palác úspěšně zaútočit, tak by byly ohroženy desítky lidských životů."

Americká administrativa po nedělním útoku na hotel Rašíd přehodnocuje svou strategii v Iráku. Naznačil to šéf americké diplomacie Colin Powell v televizi NBC. Američané se nyní přiklánějí k tomu předat co nejdříve větší díl odpovědnosti domácím ozbrojeným složkám: "Větší bezpečnost není úkolem jenom amerických nebo koaličních sil, ale také iráckých jednotek, o kterých už delší dobu mluvíme - nové irácké armády a policie, tedy lidí, kteří znají terén, vědí, kdo by neměl být na daném místě, lidí, kteří dokáží získat potřebné informace od místních obyvatel."

Powell současně přiznal, že on ani prezident Bush neočekávali, že útoky na jejich síly budou trvat tak dlouho. Podle amerického civilního správce Iráku Paula Bremera útoků stále přibývá a jsou stále lépe organizované.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme