Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Desítky obětí bojů v Libanonu

Nejhorší boje od konce občanské války v Libanonu před 17 lety se přehouply do třetího dne. Nejnovější střety mezi armádou a radikály ze skupiny Fatah Islám začaly podle agentur před svítáním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Bejrútu | Zdroj: ČTK

Výbuchy a střelba duní metropolí Bejrútem, boje se ale odehrávají i u palestinského uprchlického tábora Náhr Bárid u Tripolisu. Ztráty na obou stranách jdou do desítek.

Washington přímou pomoc neposkytne

Spojené státy zatím nezvažují přímou pomoc libanonským vládním silám v krvavých bojích s extremisty organizace Fatah Islám, které zachvátily okolí palestinských utečeneckých táborů. Prezident George Bush nicméně vyslovil plnou podporu demokraticky zvolené vládě premiéra Sinory.

Mluvčí ministerstva zahraničí McCormack označil zákrok proti militantním islámistickým skupinám v Libanonu za plně oprávněný. Upozornil, že organizace Fatah Islám je propojená s Al-Káidou a je zodpovědná za teror s oběťmi mezi civilisty.

V odpovědi na dotaz, zda Washington zvažuje přímou pomoc silám premiéra Siniory, nicméně McCormack řekl, že zákrok proti extrémistům je vnitřní libanonskou záležitostí.

Spojené státy už před časem poskytly libanonské vládě částku 40 milionů dolarů na posílení bezpečnosti a 770 milionů na obnovu Libanonu.

Milan Kopp, Alexandr Pícha, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme