Desítky obětí bombových útoků v Iráku

Nejméně 160 Iráčanů bylo zabito během posledních 24 hodin při sérii výbuchů v šíitské čtvrti Bagdádu Sadr City při největším případu sektářského násilí a při následných minometných protiútocích šíitů. Přinejmenším 260 lidí utrpělo zranění. Irák uzavřel mezinárodní letiště v Bagdádu a v Basře a tři největší přístavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec se zraněným synem po útoku v Bagdádu | Zdroj: ČTK

Jde o největší počet obětí a zraněných během jediného dne od skončení hlavních vojenských operací v Iráku před více než třemi roky. V čtvrti Sadr City , ve kterém žije více než milion šíitských muslimů, explodovalo pět aut naplněných výbušninami.

Při protiútoku zaútočili šíité minometnou střelbou na jeden z nejdůležitějších sunnitských chrámů v zemi, mešitu Abú Hanífy v Bagdádu. Při dalším incidentu obklíčili ozbrojenci napadali budovu ministrstva zdravotnictví a ostřelovali ji z ručních zbraní a z minometů.

Ke zklidnění situace vyzval v televizním projevu vysílaném televizí Al-Džazíra a místními médii i irácký premiére Núr al-Malikí a předák sunnitů Tárik Al-Hášimí.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme