Desítky obětí si vyžádal atentát v mešitě v Kandaháru

Několik desítek mrtvých a další desítky zraněných si vyžádal výbuch v jihoafghánském Kandaháru. Sebevražedný atentátník odpálil bombu v mešitě při pohřbu známého duchovního, zavražděného v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

místo exploze v Kandaháru | Zdroj: ČTK

Nálož explodovala v blízkosti místa, kde se věřící zouvali před modlitbou. Bombu měl na těle připevněnou jeden z mužů oblečený v policejní uniformě. Mezi mrtvými je i policejní šéf z Kábulu, který se účastnil smutečního obřadu.

Duchovní Abdulláh Fajáz, který byl v neděli v Kandaháru zastřelen, patřil ke kritikům bývalého afghánského vládnoucího hnutí Taliban a naopak podporoval prezidenta Hamída Karzáího. V minulosti už jednou atentátu unikl.

Kandahár patřil k baštám Talibanu, který byl svržen v roce 2001. K atentátům v mešitách ale v Afghánistánu dochází zřídka, na rozdíl třeba od sousedního Pákistánu, kde jsou projevy násilností mezi šíity a sunnity poměrně časté.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme