Desítky tisíc obětí zemětřesení v Indii

Indie se vzpamatovává z ničivého zemětřesení, které si podle odhadů vyžádalo více než 20 000 obětí. Stále se však pohřešuje dalších asi 125 000 lidí. Přírodní katastrofa postihla především západoindický svazový stát Gudžarát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týmy záchranářů pokračují ve vyprošťovacích pracích, do kterých se zapojily také záchranářské skupiny ze zahraničí. Veškerá pomoc se však soustřeďuje do velkých měst, a tak do mnoha vesnic ještě vůbec záchranáři nedorazili. A právě tam chybí speciální technika a vycvičení psi. Podle indických úřadů se poadřilo z trosek zničených domů vyprostit pouze několik živých lidí. Naděje na záchranu dalších je mizivá. Oblast navíc postihly další otřesy půdy. K nejsilnějšímu došlo včera ráno a dosáhl intenzity necelých šesti stupňů Richterovy škály. Indie požádala o finanční pomoc Světovou banku a obrátila se také na Banku pro rozvoj Asie.

Do místa katastrofy, kde navíc hrozí epidemie, směřuje mezinárodní pomoc. Řada zemí oznámila konkrétní částky, jimiž přispějí obětem zemětřesení a své záchranné týmy už do oblasti vyslala Velká Británie, Švýcarsko, Spojené státy i další země. Jak Českému rozhlasu potvrdil náš velvyslanec v Dillí Ivan Jestřáb, záchranné práce v nejhůře postiženém městě Budž a Ahmedabád komplikuje nedostatek vyprošťovací techniky.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky poskytne Indii humanitární pomoc ve výši milión a půl korun. Jak Českému rozhlasu potvrdil mluvčí Aleš Pospíšil, Česká republika je připravena poslat obětem zemětřesení i stany, přikrývky či potravinovou pomoc, pokud o ně indické úřady projeví zájem.

190 tisíc korun směřuje k obětem zemětřesení také sdružení Česká katolická charita.

Podle generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Miroslava Štěpána jsou hasiči připraveni do postižené oblasti odjet. Efektivnější by ale podle něj byla pomoc materiální a finanční. Podle jeho informací se zvažuje pomoc ve výši asi jednoho miliónu korun.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Marta Levorová, Zuzana Šimůnková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme