Desítky tisíc Polek skončily s prací, daly přednost novému příspěvku na děti

Splněný předvolební slib polské strany Právo a spravedlnost (PiS) má nečekané důsledky. Program „Rodina 500+“ pomohl konzervativcům na podzim 2015 přesvědčivě vyhrát parlamentní volby. Realizace taháku kampaně ale přinesla kromě zvýšení výdajů státní pokladny i změny na trhu práce. Po zavedení státního příspěvku na děti opustily zaměstnání desítky tisíc žen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Program "Rodina 500+"

Program "Rodina 500+" | Foto: Filip Harzer

Příspěvek 500 zlotých měsíčně (přes 3000 korun) na každé druhé a další nezletilé dítě je vlajkovou lodí prorodinné politiky strany PiS. Motivací vlády je zvýšení porodnosti a snížení chudoby rodin s více dětmi. Měsíčně je příspěvek vyplácen 3,37 milionu dětí.

Náklady na příspěvky letos činí v přepočtu 97 miliard korun, v příštím roce by to mělo být o 40 miliard víc.

Systém dávek byl spuštěn letos v dubnu, na posouzení jeho vlivu na porodnost je tak ještě brzy, z dat statického úřadu ale vyplývá, že zřejmě ovlivnil počet pracujících žen.

Polská ekonomika zpomaluje. Investoři začínají utíkat do Česka

Číst článek

Od března do září navzdory poklesu nezaměstnanosti odešlo z práce kvůli péči o rodinu a domácnost 146 tisíc lidí, nejvíce žen ve věku do 44 let.

Podle kritiků programu se matkám s nízkým příjmem vyplatí v práci skončit a čerpat státní příspěvek. „Opouštění zaměstnání je efekt programu 500+,“ tvrdí analytička Iga Magdová z Institutu pro strukturální výzkum.

Takové závěry jsou ale podle ministerstva pro rodinu předčasné. „V tuto chvíli je ještě příliš brzy na hodnocení výsledků a identifikaci zdroje takové změny,“ tvrdí úřad.

Zájem o příspěvek předčil očekávání ministerstva. „Ukázalo se, že míra chudoby je větší, než jsme čekali,“ řekla ministryně pro rodinu Elżbieta Rafalská.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme