Desítky vypálených vesnic, čtvrt milionu uprchlíků. Pácháte etnickou čistku, obvinil komisař OSN Barmu

Rohingští uprchlíci přelézají kopec na hranici Barmy a Bangladéše na útěku před barmskou armádou. | Zdroj: Reuters

Vysoký komisař OSN pro lidská práva obvinil Barmu z etnických čistek, které páchá na muslimské menšině Rohingů. Brutální postup barmské armády vyhnal za hranice už čtvrt milionu Rohingů. Uprchli především do sousedního Bangladéše.

Neipyijto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komisař Zajd bin Raad Husajn vyzval barmskou vládu k okamžitému ukončení vojenské operace, při které armáda podle prchajících Rohingů a humanitárních organizací vypaluje desítky vesnic a znásilňuje ženy.

'Zbavte Su Ťij Nobelovy ceny.' Tisíce lidí podepsaly petici kvůli Rohingům

Číst článek

Barmské ozbrojené složky namítají, že operace je odvetou za vojenské akce ozbrojených povstalců a že jejím cílem je vyhnat ozbrojence z regionu.

Analýza satelitních snímků provedená organizací Human Rights Watch ukazuje, že vojáci při operaci vypálili desítky celých vesnic.

Muslimští Rohingové jsou v převážně buddhistické Barmě dlouhodobě diskriminováni a perkzekuováni. Část z nich, sdružená do povstalecké skupiny Arakanské Rohinžské armády spásy, se snaží vybojovat nezávislost.

Informace přímo z místa, jako jsou například amatérské záběry páchaných zvěrstev a mrtvých, je možné jen těžko ověřit. Přímo do postižené oblasti totiž dlouhodobě nemají přístup novináři ani humanitární organizace.

znk, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme