Desítky zraněných při zemětřesení v Japonsku

Nejméně 36 lidí utrpělo zranění při zemětřesení v severovýchodním Japonsku. Otřesy půdy o síle 7,2 stupně Richterovy škály vyvolaly malé vlny cunami a rozhoupaly mrakodrapy i v metropoli Tokiu. Devatenáct lidí zranila propadlá střecha krytého bazénu v pobřežním městě Sendai. Další občané byli zasaženi padajícími kameny nebo taškami ze střech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zemětřesení v Japonsku | Zdroj: ČTK

Až 7.2 stupně na Richterově škále mohlo mít zemětřesení, které zasáhlo severovýchod Japonska. Nejblíže epicentru je prefektura Miyagi asi 300 km severně od Tokia. Zemětřesení způsobilo i sesuvy půdy, narušilo veřejnou dopravu a způsobilo i výpadky elektřiny.

Jak vypadá situace v metropoli zasažené prefektury, miliónovém městě Sendai, řekla Radiožurnálu Kathryn Grossman z tamní radnice: "Otřesy byly docela dlouhé... Odhaduji, že trvaly asi minutu. Nemáme zatím hlášena žádná úmrtí. Zastavilo se metro, mnoho výtahů také přestalo jezdit a přerušen byl také provoz rychlovlaků Šinkansen," poznamenala Kathryn Grossman.

Devatenáct osob zranila propadlá střecha tamního krytého bazénui. Další občané v oblasti byli zasaženi padajícími kameny či taškami ze střech.

Asi 17.000 domácností zůstalo bez elektřiny. Po zemětřesení se automaticky vypnula místní jaderná elektrárna a společnost Nippon Oil pozastavila provoz rafinerie. Zemětřesení doprovázely nejméně čtyři následné otřesy a další je možné podle odborníků ještě očekávat.

Zemětřesení přišlo před pátou hodinou našeho času a jeho epicentrum bylo asi dvacet kilometrů pod mořským dnem ve vzdálenosti asi 80 kilometrů od pobřeží prefektury Mijagi v severovýchodním Japonsku.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme