Detaily o nejtragičtějším útoku v Somálsku. Terčem mělo být letiště, atentátník odpálil nálože dřív

Atentátník, který při sobotním útoku v somálském Mogadišu zabil 300 lidí, mířil původně na letiště. Kvůli hlídkám se ale k cíli nedostal a nálože musel odpálit dřív. Zjistily to somálské tajné služby, které začaly zveřejňovat detaily o útoku.

Mogadišu Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok v Mogadišu v Somálsku.

Útok v Mogadišu v Somálsku. | Foto: Feisal Omar | Zdroj: Reuters

Somálci tento den začali označovat s poukazem na teroristické útoky na USA v roce 2001 za své 11. září. Vláda útok připsala islámským milicím Šabáb napojeným na Al-Káidu, ale skupina se k akci nepřihlásila. Podle agentury AP zřejmě také proto, že nechce být spojována se smrtí tak velkého počtu civilistů.

'Těla sežehnutá k nepoznání, slunce zakryl černý dým.' Teror v Mogadišu na vlastní oči

Číst článek

Tajná služba tvrdí, že v sobotu brzy ráno přijel k prvnímu bezpečnostnímu stanovišti u Mogadiša nákladní vůz s korbou zakrytou plachtou. Automobil byl hodně zaprášený a vzbudil podezření vojáků.

Požádali řidiče, aby zastavil a vystoupil. Řidič se choval přátelsky, uposlechl, ale začal telefonovat někomu, kdo byl ve městě.

Předal telefon vojákům, kteří zjistili, že mluvil s všeobecně známým mužem, který se telefonicky za vůz zaručil a přesvědčil vojáky, aby nechali auto projet do města.

Střelba a odpálení náloží

Za stanovištěm auto zrychlilo, další hlídka na ně začala střílet a prostřelila mu pneumatiku. Řidič pokračoval a zastavil až na rušné ulici, kde odpálil nálože.

Nejtragičtější útok v dějinách Somálska. Při výbuších v Mogadišu zahynulo nejméně 300 lidí

Číst článek

Exploze vyhodila do vzduchu mnoho budov na nejrušnějším místě Mogadiša. Muž, který se za auto zaručil telefonicky, byl dopaden a zatčen.

Bomba, která vážila podle vyšetřovatelů mezi 600 až 800 kilogramy, měla podle původního plánu vybuchnout na letišti, které je mimořádně střeženo a sídlí tam i velvyslanectví několika zemí.

Řidič se rozhodl nálož odpálit na ulici, protože měl před sebou k letišti ještě několik hlídek. „Jiným důvodem mohlo být i to, že ho pronásledovala bezpečnost," sdělil agentuře AP nejmenovaný policejní zdroj.

Atentátníkův komplic

Řidič nákladního vozu měl komplice, který jel rovněž s náložemi v dodávce jinou trasou. Hlídky ho zastavily před letištěm, přinutily muže zaparkovat a vystoupit. Když s ním vojáci mluvili, auto vybuchlo. Tento řidič je ve věznici v Mogadišu.

"Město truchlí. Každý domov v Mogadišu o někoho přišel: buď přímo o člena rodiny, nebo aspoň o známého." | Zdroj: Reuters

Na výzvu starosty vyšlo ve středu do ulic somálského Mogadišu několik tisíc lidí, aby ukázali jednotu. Na manifestaci jednoty přišlo v hlavním městě na výzvu starosty Thabita Abdiho několik tisíc lidí, hlavně mladých mužů a žen.

„Musíme osvobodit toto město, které je plné hrobů," prohlásil Abdi. „Můžete nás zabít, ale nezabijete naše duše ani naši touhu po míru," řekl jeden z účastníků shromáždění.

Jiná skupina se ale vydala na pochod směrem k dějišti sobotního útoku a policie ve snaze rozehnat ji na účastníky začala střílet. Zraněni byli tři lidé, mezi nimi těhotná žena.

Největší zkázu napáchala exploze nákladního vozidla v hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan poblíž ministerstva zahraničí | Zdroj: Reuters

V Somálsku bylo letos spácháno 395 pumových útoků, loni o 130 méně. Jak uvedla AP, bezpečnost se v této východoafrické zemi zhoršuje velmi rychle - v roce 2013 tam zaznamenali pouze 33 podobných atentátů. Podle vyšetřovatelů skupina Šabáb neustále zlepšuje taktiku a je schopná nejen obstarat si více výbušnin, ale také je přemístit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme