Dětem z Barmy, které před dvěma lety operovali čeští lékaři, se daří dobře, zjistil zpravodaj ČRo

V Barmě žijí tři malé děti, kterým zachránili život čeští lékaři. Narodily se s vážnou srdeční vadou v zemi, kde kvalita zdravotní péče nedosahuje valné úrovně. Před dvěma lety je proto v rámci programu Medevac převezli do Prahy, kde podstoupily operace. Dvě ze tří dětí našel přímo v Yangunu zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desetiletý Min a čtyřletá Linn z Barmy, které před dvěma lety operovali v Praze čeští lékaři

Desetiletý Min a čtyřletá Linn z Barmy, které před dvěma lety operovali v Praze čeští lékaři | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Lékař poslouchá srdíčko malého pacienta a tváří se spokojeně. Přihlížející maminka se plaše usmívá. Pokud by její syn nepodstoupil operaci v Česku, nejspíš by dnes už nežil.

„Zdravotně je na tom velmi dobře, chodí do školy. To před operací nemohl, byl vyčerpaný. Promodralý. Teď je v zcela v pořádku,“ hodnotí zdravotní stav malého pacienta doktor Khin Mang Oo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před dvěma lety zachránili čeští lékaři život třem dětem z Barmy. Zpravodaj ČRo Jaromír Marek je našel a zjišťoval, jak se jim daří

Desetiletý Min a čtyřletá Linn Myat Aey měli štěstí. Před dvěma lety je přímo v Rangúnu vybrali čeští lékaři a převezli na operaci do Motolské nemocnice, kde se doslova podruhé narodili.

Min, který před operací nebyl takřka schopen pohybu, dnes hraje kopanou a vzpomíná na pobyt v Praze. Navštívil prý mnoho památek. „Pamatuji si i jakýsi starý most,“ říká. Ale nejvíc mu utkvěl v paměti sníh. Ten předtím neviděl a v Barmě už zase neuvidí.

To Linn měla během svého pražského pobytu pouhé dva roky a skoro nic už si nepamatuje. Chodí do školky a i jí se daří dobře. Andrea Hyniová, bývalá česká diplomatka, která pomáhala děti vybírat, vzpomíná, jak těžké rozhodování to bylo.

„Je to tak trošku Sofiina volba, když je tam těch dětí dvacet a můžete vybrat tři… Nicméně je třeba vycházet z toho, že lze pomoct aspoň někomu. Pokud by ty děti neodjely na operaci, s největší pravděpodobností by nepřežily déle než několik měsíců.“

Pomoc potřebují tísíce dětí

Na oddělení, kde pracuje doktor Khin, v postýlkách odevzdaně leží děti, které neměly takové štěstí jako trojice pacientů operovaných v Praze.

„Česká republika těm dětem pomohla k normálnímu životu, to je úžasné. Pomoc ale potřebuje mnohem víc malých pacientů. Jediné dětské kardiochirurgické oddělení je tady u nás. Mám v registru přes 5 tisíc dětí, které akutně potřebují operaci. Dávám jim léky, ale jejich účinek je omezený. Ty děti bohužel zemřou,“ stýská si doktor Khin.

Po desetiletích vlády vojenské junty je barmské zdravotnictví zaostalé. Dětská kardiochirurgie je v plenkách a lékaři nemají dost zkušeností, aby si troufli na složitější případy. A tak musejí spoléhat na pomoc zvenčí.

Chirurgové na zahraniční specialisty, kteří je naučí operovat na úrovni dnešní doby a pacienti na to, že budou mít podobné štěstí jako Min a Linn, kterým vrátili zdraví lékaři v České republice.

Malí pacienti dětské kardiochirurgie v nemocnici v barmském Yangunu | Foto: Jaromír Marek

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme