Děti bez končetin a desítky masových hrobů. Kongem otřásají boje mezi milicemi a vládními vojsky

Milice podporované konžskou vládou se za posledních pár měsíců dopustily „hrozivých zločinů“, mezi které patří odřezávání končetin batolatům nebo rozřezávání těhotných žen. Uvedl to vysoký komisař OSN pro lidská práva. Katolická církev pak v úterý vydala dosud nejpodrobnější zprávu o násilí v zemi. V ní uvádí, že bezpečnostní síly a milice bojující proti nim od října zabily jen v regionu Kasai nejméně 3 383 lidí. Informuje o tom agentura Reuters.

Kinshasa/Ženeva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongo je jednou z konfliktních oblastí ve světě. | Foto: Archiv společnosti Člověk v tísni

Zástupci církve ve zprávě citují vlastní zdroje z odlehlého hraničního území u Angoly. Podle nich armáda při snaze potlačit povstalce zničila deset vesnic. Uvádí také, že milice Kamuina Nsapu, které bojují proti vládním vojskům, zabily několik stovek lidí, zničily čtyři vesnice a napadly majetek církve ve snaze vytlačit vojsko z oblasti, uvádí Reuters.

Podle agentury nikdo z milic ani z armády zatím zprávu církve nekomentoval. Armáda nicméně už v minulosti obvinění z nadměrného násilí odmítla.

Etnicky motivované zločiny

Vysoký komisař OSN pro lidská práva princ Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein už v pondělí informoval o hrůzách etnicky motivovaných útoků, za kterými stojí milice podporované konžskou vládou.

„Uprchlíci z několika vesnic z území Kemonya naznačili, že milice Bana Mura za poslední dva měsíce zastřelily, ukopaly, upálily nebo zmrzačily stovky vesničanů a zničily celé vesnice," uvedl princ Zeid Ra'ad Zeid Al-Hussein.

„Můj tým viděl dvouleté děti, kterým uřízli končetiny. Mnoho miminek bylo pořezaných mačetou nebo popálených," dodal Zeid.

Napjatá situace v Kasai

Střety mezi armádou a milicemi vyvolávají obavy z rozsáhlejších konfliktů v Kongu, kde během bojů na přelomu století zemřely miliony lidí.

Znepokojující zpráva církve bude mít navíc v zemi, kde se přes 40 populace hlásí ke katolické víře, velkou váhu. Násilí posledních měsíců vyvolalo v zemi politické napětí, které zesílilo už poté, co prezident Joseph Kabila zůstal u moci i po skončení svého mandátu v prosinci 2016.

Rada OSN pro lidská práva má tento týden rozhodnout o tom, zda autorizuje vyšetřování násilností v regionu Kasai, opoziční baště. Vyšetřovatelé tvrdí, že objevili 42 masových hrobů. Konžská vláda mezinárodní vyšetřování odmítá s tím, že by narušilo její svrchovanost. Podle OSN kvůli bojům uprchlo už přes 1,3 milionu lidí.

Dominika Píhová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme