Děti, které bojují mezi povstalci v Kolumbii, by se teď měly vrátit domů

Kolumbijští ozbrojení povstalci propustí ze svých řad dětské vojáky. Zástupci vzbouřenců se na tom dohodli s vyjednavači kolumbijské vlády během mírových rozhovorů v kubánské Havaně. Dohoda se týká dětí mladších 15 let. Obě strany už prohlásily, že se domluví i na tom, co se stane s těmi staršími.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci Revolučních ozbrojených sil Kolumbie v džungli | Foto: CC0 Public domain

Děti do 15 let budou podle dohody propuštěny, vrátí se do rodin a začlení se do společnosti. Zároveň by jim měla být poskytnuta ochrana i do budoucna, před možným soudem.

„Dohodli jsme se s vládou na tom, že tyto děti nesmějí být souzeny. Vzhledem k tomu, že prožily těžká společenská a politická dramata, budou vždy považovány za jejich oběti a nebude se na ně hledět jako na zločince,“ oznámil Ivan Márquez, hlavní vyjednavač levicové povstalecké skupiny FARC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Děti, které bojují mezi povstalci v Kolumbii, by se teď měly vrátit domů. Podrobnosti zjišťoval zpravodaj David Koubek

Jde o velmi důležitou dohodu, jeden kolumbijský deník ji dokonce označil za skutečný začátek konce konfliktu. FARC, který je největší povstaleckou skupinou v zemi, bojuje proti vládě už přes 50 let.

Oficiální údaje o tom, kolik nezletilých vojáků vlastně v povstaleckých táborech žije, neexistuje. FARC tvrdí, že dětí do 15 let má ve svých řadách 21.

Další statistika pochází od sociální služby, která se starala o nezletilé oběti všech povstaleckých skupin v Kolumbii. Celkem jich prý bylo 6000, některé z nich už ale třeba řady bojovníků v uplynulých letech opustily. Nevládní organizace mluví dokonce o 17 tisících nezletilých mezi vzbouřenci.

Povstalci z FARC některé děti dokonce naverbovali. Prohlašují ale, že mezi nimi nikdy nebyly ty mladší 15 let – tam jde prý o sirotky nebo dobrovolníky, kteří si chtěli mezi bojovníky zajistit lepší budoucnost.

Někteří dětští vojáci se učí bojovat se zbraní v ruce a používat granáty. Často slouží také jako poslíčci, zvědi nebo nosiči. Některé děti byly vycvičeny pro kladení nášlapných min. Vláda i další organizace obviňují FARC z toho, že dětské bojovníky využívá jako živé štíty.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme