Děti nevykuřovat a nepít alkohol. Češi učí kambodžské matky, jak pečovat o novorozence

Úmrtnost novorozenců je v České republice jedna z nejnižších na světě. Ne všude je ale lékařská péče na tak vysoké úrovni. Čeští aktivisté se proto už třetím rokem snaží šířit osvětu v Kambodži. Stačí jim k tomu mobilní telefon a hlasové zprávy, které učí Kambodžanky, jak v prvních týdnech správně pečovat o novorozence. Většina lidí v Kambodži žije na venkově, kde nemají ani internet ani televizi. Mobil ale mají skoro všichni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé v Kambodži | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Na mobilní telefon právě přišla hlasová zpráva. Lékař v ní vysvětluje, jak správně pečovat o pupík novorozence – jak jej dezinfikovat a tak dále. Celá informace je zpracována ve formě dialogu mladé maminky a pediatra.

"Zprávy jsou pro mě velmi užitečné a pokyny přesně dodržuji. Je to moje první dítě, kdybych tyto rady nedostávala, musela bych se zeptat matky nebo sestry, jak o miminko pečovat,“ říká dvacetiletá Umstej Mau, matka dvouměsíčního kojence.

Rady, které prostřednictvím hlasových zpráv přicházejí, jsou jednoduché, ale užitečné. Říkají matkám, co s novorozencem dělat a co nedělat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi učí prostřednictvím mobilů kambodžské matky, jak pečovat o novorozence. Natáčel o tom zpravodaj Jaromír Marek

"Matky jsou zvyklé na tradiční postupy, takto se dozvědí, jak o dítě pečovat správně. Tradiční postupy vedou často ke zbytečným úmrtím. Radíme třeba upustit od některých tradic, které jsou vyloženě nebezpečné,“ vysvětluje porodní sestra Ley.

Podle tradice se například musí matka i dítě týden pravidelně vykuřovat na posteli, pod kterou se zapálí oheň. To podle pověr přináší sílu ženě i novorozenci. Vyčistit krev má zase medicína, vyrobená z deseti litrů alkoholu. Tu pije naštěstí jen rodička. Díky hlasovým zprávám s radami lékařů ženy od těchto praktik ustupují.

"Když jsem měla první dítě, neměla jsem informace. První dítě jsem vykuřovala a pila alkohol, teď už to dělat rozhodně nebudu,“ říká Thevi, matka teprve dvoudenního dítěte.

Zkušenosti ukazují, že matky si opravdu nechají poradit a Sreang Khut ze společnosti Člověk v tísni, který projekt vede, může být spokojený.

"Naším cílem je především snížit mortalitu novorozeňat, za ty tři roky, co projekt běží, se to opravdu podařilo. Zlepšilo se zdraví matek i dětí. Škoda jen, že informace nemohou dostávat matky v celé Kambodži,“ dodává.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme