Děti v Sýrii trpí. Často slouží jako živé štíty před útoky vzbouřenců

Syrská armáda mučí děti a používá je jako živé štíty, tvrdí to zpráva OSN. Podle ní jsou syrské děti vystaveny takové míře utrpení, která není obvyklá ani ve válečných konfliktech. Děti zneužívají pro bojové účely jak vládní vojáci, tak opozice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti v Sýrii | Zdroj: Reuters

„Úplně to námi otřáslo. Se zabíjením nebo mrzačením dětí se setkáváme v řadě konfliktů, ale takové mučení zadržovaných, třeba desetiletých dětí, jako v Sýrii, to se jinde vidí jen zřídka. Nikde jsme neviděli, aby byly děti v takové míře vtaženy do ozbrojeného konfliktu,“ prohlásila po návratu ze Sýrie zvláštní zástupkyně generálního tajemníka OSN pro děti v ozbrojených konfliktech Radhika Coomaraswamyová.

Děti umírají při ostřelování měst i při řádění provládních ozbrojených skupin. OSN v Sýrii zaznamenala svědectví o tom, že vojáci berou malé, často osmileté děti, na tanky a používají je jako lidské štíty. A když se vojáci přesouvají autobusy, posadí prý děti k oknům, aby na ně opoziční síly neútočily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byla Ředitelka dětského fondu OSN UNICEF v České republice Pavla Gomba

OSN ale kritizuje obě strany konfliktu, opoziční Syrská svobodná armáda zase prý používá děti v bojových oblastech, kde většinou pomáhají s raněnými.

Ředitelka dětského fondu OSN UNICEF v České republice Pavla Gomba na Rádiu Česko uvedla, že krátkodobým řešením situace v některých oblastech Sýrie, by byla evakuace lidí, kteří žijí v nejvíce postižených oblastech.

„Nicméně, pokud strany konfliktu nerespektují úmluvy, tak je statut pozorovatele nedostatečný,“ dodala.

Za poslední dekádu zahynulo v ozbrojených konfliktech kolem 6 milionů dětí

Zacházení s dětmi, o jakém se mluví v souvislosti se Sýrií, je podle ní zcela nepřijatelné, ale v oblastech ozbrojených konfliktů není výjimečné. Připomněla, že jen za poslední dekádu bylo v ozbrojených konfliktech zabito kolem 6 milionů dětí.

„A miliony dalších dětí byly zraněny, znásilněny. Na to přesné statistiky neexistují. Připomínám vleklé konflikty jako je třeba Kongo, Súdán nebo dřívější irácko-íránský konflikt, kde byly děti zneužity k pročištění minových polí,“ přiblížila.

Smutnou skutečností současných ozbrojených konfliktů je podle ní to, že nejsou cíleny na vojáky, ale že z velké části jsou největší oběti mezi civilním obyvatelstvem a přímým cílem útoků jsou právě děti.

„Je to vlastně i způsob šíření psychologické války, protože útočníci tím deklarují, že se nezastaví před ničím,“ dodala Ředitelka dětského fondu OSN UNICEF v České republice Pavla Gomba.

Jaromír Marek, Martina Mašková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme