Téměř každé páté dítě žije ve válkou ohrožované oblasti. Dvakrát více než v době po studené válce

V porovnání s dobou po studené válce je v současné době na světě dvakrát více dětí, které žijí ve válečné oblasti. Uvedla to v pátek ve své zprávě organizace Save the Children. Celkem to vychází na 420 milionů dětí, což je téměř každé páté dítě na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrské děti v uprchlickém táboře

Dětských obětí válečných konfliktů přibývá | Foto: Muhammad Hamed | Zdroj: Reuters

Norští vědci z organizace Peace Research Institute Oslo zjistili, že v roce 2017 žilo ve válečných zónách 420 milionů dětí. Jejich počet roste, protože výsledné číslo je o 30 milionů více než hodnoty z předcházejícího roku. „Je to nejvíce za posledních 20 let,“ uvedla výkonná ředitelka Save the Children International a bývalá dánská premiérka Helle Thorning-Schmidt.

Útok Islámského státu na organizaci Save the Children si vyžádal 2 mrtvé a 14 zraněných

Číst článek

Důvodů k tomu je hned několik. Konflikty jsou zdlouhavější a dochází k nim častěji v obydlených oblastech. „Děti jsou každý den oběťmi útoků, protože ozbrojené a vojenské skupiny porušují mezinárodní zákony a dohody,“ přidala další důvod prezidentka společnosti Carolyn Miles. Stále častějším cílem útoků se stávají také školy. Jen v roce 2017 bylo na světě 1432 potvrzených útoků na školy.

Nejnebezpečnější zemí pro děti je podle výzkumu Afghánistán. Na dalších dvou místech se nacházejí Středoafrická republika a Demokratická republika Kongo. Do seznamu TOP 10 se celkem dostaly čtyři asijské a šest afrických zemí.

Umírají i nemluvňata

Dále ve zprávě Save the Children tyto údaje ještě specifikuje a uvádí, že ročně zemře z důvodu válečných konfliktů více než 100 tisíc nemluvňat. Jejich smrt zapříčiňují nejčastěji vedlejší vlivy války jako hlad, nedostatečná lékařská péče, špatný stav infrastruktury a nemocnic. „Je šokující, že v 21. století opouštíme od principů a morálních zásad, které jsou tak jednoduché. Děti a civilisti by nikdy neměli být terčem útoku,“ dodala Miles.

Humanitární pomoc pro Jemen se rozkrádá. Polovina obyvatel země nemá dostatek jídla

Číst článek

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů zveřejnila v roce 2005 šest nejčastějších způsobů porušování práv dětí ve válkách. Jedná se o zabití či zmrzačení, nábory do armády, sexuální zneužívání, únosy, útoky na školy a nemocnice a odmítnutí humanitární pomoci.

Mnichovská konference

Helle Thorning-Schmidt v únorovém rozhovoru pro americkou televizní stanici CNBC řekla, že věří, že „příběhy dětí mohou změnit, jak se světoví lídři chovají“. Právě s touto myšlenkou jela ona a další zástupci organizací Save the Children, která výzkum financovala, na Mnichovskou bezpečnostní konferenci. Výsledky byly zveřejněny den před tím, než konference začala.

O jednání na mnichovské konferenci napsal na svůj profil také ředitel Peace Research Institute. Právě vědci z této organizace se výzkumem zabývali. „Jsem velmi rád, že můžeme být partnerem akce ‚stopwaronchildern' a úspěšně vypouštíme report na Mnichovské bezpečnostní konferenci.“

Very pleased to be the research partner on #stopthewaronchildren and successfully launching the report at #MSC2019 with @SaveChildrenDE CEO Susanna Krüger, Belgian MoFA @Didier Reynders, and @Human Rights Watch Exec. Director @Kenneth Roth. @Save the Children UK @Redd Barna @PRIOUpdates @Siri Aas Rustad @Gudrun Østby

10:43 – 16. 02. 2019

5 25

Anna Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme