Švédský parlament rozhodne, zda zneplatní dětská manželství. Zákon má chránit dívky z muslimských zemí

Švédští poslanci budou hlasovat o zneplatnění všech dětských sňatků. Severská země by tak neuznávala ani manželství nezletilých uzavřená podle zahraničních zákonů. Návrh má chránit zejména dívky z muslimských zemí, které byly ke svatbě donucené, a přestěhovaly se do Švédska.

Stockholm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švédská migrační agentura v roce 2016 zaznamenala 132 případů dětských manželství. | Zdroj: Fotobanka Freeimages

„Musíme si být jistí, že se pro manželství rozhodli svobodně. Sedmnáctiletý Švéd vstoupit do manželství nesmí. Pro cizince, kteří u nás hledají pomoc, by neměla platit jiná pravidla,“ hájil loni ve Švédském rozhlase návrh liberální poslanec Robert Hannah.

Do OSN přišly desítky stížností na sexuální zneužívání, část obětí je nezletilých

Číst článek

Švédská migrační agentura v roce 2016 zaznamenala 132 případů dětských manželství. Podle organizace Děti, ne nevěsty brání svatby dívkám ve vzdělání a zvyšují riziko domácího násilí. Švédští sociální pracovníci ale varují, že nezletilí můžou utrpět trauma, pokud budou vytržení ze svého prostředí.

Většina vdaných nezletilých dívek, které dorazily do Švédka, má podle agentury Reuters děti.

Veškeré sňatky osob mladších 18 let v posledních letech postavily mimo zákon třeba Německo, Nizozemsko nebo Dánsko. V dalších evropských zemích, včetně Česka, Rakouska nebo Španělska jsou ale za určitých okolností legální.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme