Dětští vojáci jsou stále základnou ugandské Armády božího odporu

Děti dodnes slouží navzdory mezinárodním zákazům v armádách i bojových skupinách na mnoha místech planety. V ugandské Armádě božího odporu plní nejprve podružné práce, ale záhy se samy stávají zabijáky. Dnes má kvůli tomu padnout první verdikt v historii Mezinárodního trestního soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické zařízení Lékařů bez hranic na léčbu krvácivé horečky Ebola.

Zdravotnické zařízení Lékařů bez hranic na léčbu krvácivé horečky Ebola. | Foto: Pascale Zintzen

„Ukrutnosti, které se staly v Ugandě, nemám na svědomí já nebo moji lidé, ale ugandská vláda. Problém je v tom, že Armáda božího odporu nemá komunikační prostředky, kterými by mohla šířit pravdivé informace,“ řekl před časem nizozemským reportérům v hloubi džungle Joseph Kony, který se dodnes patrně skrývá v blíže neurčené středoafrické zemi.

Jeho Armáda božího odporu vznikla před čtvrt stoletím na severu Ugandy jako guerilla bojující za práva místního etnika Ačoli proti centrální vládě s ideologií doplněnou mysticismem a křesťanským fundamentalismem.

Bojovníci, kteří podlehli Konyho kouzlu, jej popsali jako Božího mluvčího, který bojuje za vznik morálně čistého státu podle Desatera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problematice dětských bojovníků angažovaných ve střdoafrických konfliktech se věnoval reportér Českého rozhlasu Jan Prokeš

Realita ale byla od začátku dost jiná: vraždy přímo v domech Páně, tělesné mrzačení a únosy civilistů, plenění vesnic, verbování dětských vojáků. To vše začlenily milice operující ve čtyřech zemích do svého repertoáru.

Pouhým několika stovkám bojovníků se především podařilo zasít strach na obrovském území. V severní Ugandě bylo kvůli aktivitám guerilly ještě nedávno přes milion vnitřních uprchlíků. Jak podotýká Jonathan Whittall, vedoucí mise Lékařů bez hranic v jižním Súdánu, v posledních letech Konyho ozbrojenci působili spíš v okolních státech.

„V násilím sužovaných oblastech Demokratické republiky Kongo a jižního Súdánu žijí lidé v permanentním strachu. Psychologický dopad konfliktu je obrovský. Mnozí z uprchlíků tady mají přímou zkušenost s vraždami nebo znásilněními,“ zdůrazňuje Jonathan Whitall.

Řadami Armády božího odporu prošlo za její existenci odhadem deset tisíc chlapců a dívek. Postup je obvykle takový, že po zajetí jsou noví branci nuceni nosit těžká břemena džunglí či plnit podřadnější úkoly. Hlavně dívky jsou často znásilňovány.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vynese rozsudek nad prvním obžalovaným

Číst článek

Postupně se zajatci přidružení ke guerille většinou sami stávají zabijáky, často nucenými k vraždění vlastních sousedů, učitelů či dokonce rodičů. Organizovaní jsou většinou do samostatných bojových skupinek o deseti až dvaceti ozbrojencích, kteří po čase dostávají za odměnu unesené ženy. Tento postup dosvědčilo mnoho bývalých povstalců, kteří složili zbraně.

Řady Armády božího odporu v posledních letech notně prořídly díky mezinárodnímu úsilí o její rozložení na maximálně čtyři sta bojovníků. A její velitelé v čele s Konym, který už sedm let uniká před vůbec prvním zatkyčem Mezinárodního trestního soudu, se pořád spoléhají především na současné či bývalé dětské vojáky.

Dětští vojáci jsou tak bohužel pořád nezanedbatelnou součástí dnešních ozbrojených konfliktů. A to navzdory mezinárodním úmluvám, které zapojení dětí mladších patnácti let do bojů zapovídají. Například podle organizace Human Rights Watch se před pěti lety účastnilo tehdejších válek ve dvacítce zemí celého světa až tři sta tisíc dětí.

Bývalý vůdce konžských povstalců Thomas Lubanga má dnes za verbování dětí do zbraně vyslechnout rozsudek o vině či nevině u mezinárodního soudu v Haagu. V poslední době se také hodně mluví v souvislosti s aktivistickým videem organizace Neviditelné děti umístěným na serveru YouTube o ugandské Armádě božího odporu, pro kterou je využívání dětských vojáků základní strategií přežití.

Aktivistické video organizace Neviditelné děti umístěné na serveru Youtube.com

Jan Prokeš, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme