Devět z deseti obyvatel planety žije ve znečištěném ovzduší, tři miliony ročně zemřou, varuje zpráva WHO

Nová zpráva, kterou dnes zveřejnila Světová zdravotnická organizace (WHO), uvádí, že naprostá většina světové populace, 92 procent, žije v místech, kde znečištění ovzduší překračuje stanovené limity. Znečištění ovzduší přispívá ke kardiovaskulárním onemocněním, mozkovým příhodám či rakovině plic a ve světě je podle WHO spojeno s úmrtím přibližně tří milionů lidí ročně, přičemž 90 procent z nich připadá na slabě prosperující státy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěné ovzduší v Pekingu

Znečištěné ovzduší v Pekingu | Zdroj: Reuters

„Znečištění ovzduší postihuje prakticky všechny země na světě a všechny složky společnosti,“ prohlásila ředitelka odboru veřejného zdraví ve WHO Maria Neiraová.

Podle ní je nutné, aby se situace začala urychleně řešit. „Různá řešení existují, především změnou dopravních systémů, řešením pevného odpadu, používáním čistých paliv v domácnostech a používáním obnovitelných energií a snižováním emisí v průmyslu,“ uvedla Neiraová.

Autoři zprávy dospěli k závěru, že 92 procent světové populace žije v místech, kde je příliš velké množství polétavého prachu PM2,5. Tento neviditelný prach obsahuje škodliviny jako sulfáty, nitráty a oxid uhelnatý. Proniká hluboko do plic a kardiovaskulárního systému, čímž vážně ohrožuje lidské zdraví.

Průměrný světový roční limit WHO, který je pro velmi malé pevné částice PM2,5 deset mikrogramů na metr krychlový, je zvlášť překračován ve východním Středomoří, jihovýchodní Asii a ve východním Tichomoří. Ve zprávě WHO ale uvádí, že škodlivé částice se nacházejí také v mnoha zemích Evropy.

Polský soud rozhodne o ‚antismogové’ vyhlášce. Pro Krakov by znamenala zákaz topení uhlím

Číst článek

Čísla pocházejí z nových družicových dat i z tradičních pozemních měření znečištění na asi 3000 místech po celém světě, především ve městech. WHO také publikovala interaktivní mapu s podrobnostmi o znečištěném ovzduší.

Zdravotnická organizace ale také konstatuje, že vliv na zhoršenou kvalitu ovzduší nemá jen člověk a jeho činnost, ale i samotná příroda - jde například o písečné bouře, které výrazně ovlivňují kvalitu vzduchu v pouštních oblastech.

Česko patří do regionu s nejlepší kvalitou ovzduší na světě

WHO zveřejnila v květnu žebříček znečištění ovzduší, podle kterého Česko patří do regionu s nejlepší kvalitou ovzduší na světě. Z měst v ČR byly nejhůře hodnoceny Havířov a Český Těšín.

České ministerstvo životního prostředí loni uvedlo, že ovzduší v ČR nadále nejvíce znečišťuje polétavý prach a rakovinotvorný benzo(a)pyren.

V místech, která zatěžuje doprava, zejména v Praze, v Brně a v Ostravě, se k nim podle úřadu přidává oxid dusičitý.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme