Nebezpečná látka nezmizí ze seznamu karcinogenních. Chemička z Valašska neuspěla u soudního dvora EU

Tribunál soudního dvora EU ve středu v plném rozsahu zamítl žalobu, kterou se česká společnost DEZA domáhala zrušení rozhodnutí Evropské komise o klasifikaci látky antrachinon jako karcinogenní. Vyplývá to z rozsudku, který tribunál vydal.

Lucemburk/Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud v Lucemburku

Evropský soud v Lucemburku | Foto: Francois Lenoir | Zdroj: Reuters

Chemička z Valašského Meziříčí je v EU jediným výrobcem antrachinonu, který se kromě jiného dá využít při výrobě barviv, ale usnadňuje také například zpracování dřeva při výrobě buničiny.

Stávková pohotovost v chemičce DEZA skončila. Mzdy se zvýší, dohodli odboráři s vedením firmy

Číst článek

DEZA se na unijní soud obrátila loni v červnu. Žádala zrušit rozhodnutí Evropské komise z počátku května, kterým byl antrachinon zařazen mezi karcinogenní látky. Podle právníků firmy komise rozhodovala bez dostatečných důkazů ze spolehlivých studií.

V důsledku zařazení látky mezi karcinogenní pak byla porušena práva firmy na právní jistotu a možnost pokojně užívat majetek, uvedli právníci firmy.

První důvod nyní soud odmítl jako neopodstatněný, příslušné orgány komise podle něj naopak při posuzování nebezpečnosti látky splnily svou povinnost a vzaly v úvahu všechny relevantní skutečnosti a okolnosti.

Druhý důvod byl odmítnut s tím, že firma - s níž byla ostatně změna klasifikace látky konzultována - na podporu svých tvrzení nepředložila relevantní argumenty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme