Ukradené volby i pálení hlasů. Čekání na vítěze v USA provází dezinformace o podvodech

Ve Spojených státech se po úterním uzavření volebních místností potvrzují předpovědi analytiků, kteří varovali před smrští dezinformací v případě dlouhého čekání na oznámení vítěze prezidentské volby. Na sociálních sítích se ve velkém šíří zejména nepravdivé nebo zavádějící výroky o nesrovnalostech při sčítání hlasů v hrstce klíčových států. Přispívá k tomu také prezident Donald Trump, který neustále bez důkazů obviňuje druhou stranu z podvodů.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 22:14 5. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání korespondečních hlasů v Downey poblíž Los Angeles

Sčítání korespondečních hlasů v Downey poblíž Los Angeles | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Odborníci na šíření dezinformací dlouho před vyvrcholením voleb varovali, že případné zpravodajské „vakuum“ po ukončení hlasování by mohlo být úrodnou půdou pro nejrůznější konspirační teorie.

„Mnozí jsou neustále přišpendlení k sociálním médiím v naději, že z toho vytěží nějaké nové informace, přičemž je pravděpodobné, že narazí na dezinformace,“ popisovala vývoj v rozhovoru s deníkem The New York Times výzkumnice z ústavu Shorenstein Center při Harvardově Univerzitě Joan Donovanová.

A o příklady nepodložených či nepravdivých zpráv spojených s volbami není nouze, web BuzzFeed News jich už ve středu evidoval přes dvě desítky. Objevovaly se zavádějící informace o dění u hlasovacích místností, předčasná tvrzení o výsledcích v různých státech a zejména dezinformace vytvářející dojem, že dochází k rozsáhlým podvodům.

Trump prohráno nemá, mluvit o Bidenově výhře je předčasné. Jaké jsou možné cesty k jeho vítězství?

Číst článek

„Na sociálních sítích to je teď lavina lží. Nelze držet krok,“ hodnotil reportér televize NBC News Ben Collins.

Problematický obsah přicházel i z kanálů napojených na Demokratickou stranu, mnohem viditelnější ale byly prohřešky republikánského tábora. Důvodem je především počínání prezidenta Trumpa, kterému sociální síť Twitter za poslední dva dny připojila výstražné popisky skoro k desítce příspěvků.

Ve čtvrtek platforma zakročila proti jeho vyjádření, že hlasy doručené po volebním dni „nebudou započítány“. To není pravda, neboť řada amerických států uznává i korespondenční hlasy přijaté po uzavření hlasovacích místností, pokud byly odeslány včas. Za potenciálně zavádějící Twitter označil také prezidentův výrok: „Zastavte podvod!“

Ve středu zase Trump propagoval příspěvek, který naznačoval, že jeho rivalovi Joeu Bidenovi ve státě Michigan z ničeho nic přibylo přes 130 tisíc hlasů. Daná grafika byla ale ve skutečnosti výsledkem překlepu při vytváření mapy výsledků, která byla záhy opravena.

Twitter problematické prezidentovy příspěvky jednak překrývá štítkem s upozorněním na možnou dezinformaci, jednak omezuje možnosti pro jejich sdílení.

Twitter has now flagged eight of President Trump's last 22 tweets as potentially misleading theverge.com/2020/11/5/2155…

18:57 – 05. 11. 2020

69 433

Popisky k Trumpovým vyjádřením připojoval i Facebook, celkově ale podle televize CNN větší ze dvou platforem postupovala mírněji.

Nepodložené a zavádějící informace na twitteru šířilo i více lidí z Trumpova okolí. Jeho syn Eric například sdílel video původně přidané na účet napojený na konspirační teorii QAnon, které prý mělo zachycovat pálení hlasovacích lístků odevzdaných ve prospěch prezidenta. Podle lokálních činitelů z daného města ve Virginii ale nešlo o oficiální volební materiály, nýbrž o „vzorky“ hlasovacích lístků.

Zastavte krádež

Podobné manipulace jsou na sociálních sítích prezentovány jako důkazy, že Demokratická strana se snaží Trumpovi ukrást volební vítězství. Prezident takové obvinění vznesl už mnohokrát, volební pozorovatelé a média ovšem žádné události v tomto duchu nepozorují.

Přesto se na twitteru a facebooku stala populární hesla jako StopTheSteal („zastavte krádež“) odkazující na údajné falšování volebních výsledků. Toto heslo například v zavádějícím tweetu použila mluvčí Republikánské strany Elizabeth Harringtonová.

Biden posiluje v Georgii. Trump označil volby za podvod. ,Byly mi ukradeny,‘ dodal bez dodání důkazů

Číst článek

Během dne se začaly objevovat zprávy o rychle rostoucí facebookové skupině s názvem Stop The Steal, kde uživatelé sdíleli dezinformace o volbách. Facebook o několik hodin později oznámil, že skupinu, která za den nasbírala přes 350 tisíc členů, smazala.

„Skupina byla zaměřená na delegitimizaci volebního procesu a od některých členů skupiny jsme viděli znepokojivé výzvy k násilí,“ uvedla společnost v prohlášení. Skupina prý plánovala „události ve skutečném světě“ a Facebook ji zablokoval „v souladu s mimořádnými opatřeními, která v tomto období zvýšeného napětí přijímáme“.

Podle agentury Reuters stránku spravovala iniciativa Women for America First napojená na prezidenta Trumpa.

Dezinformace na YouTube

Kromě Facebooku a Twitteru se s volebními dezinformacemi potýká i YouTube, byť dění na této platformě nepoutá takovou pozornost. Server na sdílení videí patřící pod společnost Google si ve středu vysloužil kritiku mimo jiné za to, že nezasáhl proti videu televize One America News Network s titulkem „Trump zvítězil“. Video nasbíralo nejméně statisíce zhlédnutí.

Podle novináře Caseyho Newtona, který se specializuje na zpravodajství o sociálních sítích, celkově přístup YouTube k volebním dezinformacím neodpovídá aktuálním hrozbám. Newton ve své analýze uvádí, že platforma počítala s jedním postupem pro různé druhy problematického obsahu, a měla by se poučit z kroků Facebooku a Twitteru.

Rozhodnutí ponechat na svém webu zmíněné video o Trumpově vítězství YouTube hájil s tím, že nenaplňuje parametry pro tvrdší zásah.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme