Diag Human v Rakousku neuspěl, zabavená díla se vrátí Česku

Vídeňský odvolací soud neuznal nárok firmy Diag Human na několikamiliardové odškodné, které společnost v Rakousku žádala po České republice za zmařený obchod s krevní plazmou v 90. letech. Na jaře zabavená umělecká díla se tak budou moci vrátit zpět do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diag Human - ilustrační obrázek | Foto: Emanuel Macoun

Firma se letos začala se svými finančními nároky obracet na zahraniční soudy. V Rakousku, kde dala podnět k zabavení tří uměleckých děl, původně uspěla.

Poté, co se česká strana proti květnovému rozhodnutí okresního soudu ve Vídni rozhodnutí ohradila, chtělo Rakousko obrazy vrátit. Diag Human se odvolal, teď ale jeho námitky odvolací soud zamítl a následující řízení prohlásil za nicotné.

Právníka Tomáše Sokola, který ve sporu zastupuje ministerstvo zdravotnictví, rozhodnutí nepřekvapilo. „Protože byl podán návrh na exekuci ve věci, ve které ještě probíhá řízení, tak podle mě byl návrh od začátku předčasný. Takže z toho důvodu jsem předpokládal, že to takto skončí,“ uvedl Sokol.

Firma se obrátí na Nejvyšší soud

Podle právníka Diag Human Jana Kalvody podá firma dovolání k rakouskému Nejvyššímu soudu. Exekuce se měla týkat obrazů Emila Filly a Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda. Díla byla zapůjčena na výstavu do Vídně.

Diag Human vede spor s Českem kvůli obchodu s krevní plazmou skoro 20 let. Rozhodci před třemi lety přiznali společnosti náhradu škody ve výši devíti miliard korun. Podle firmy spor skončil, ministerstvo zdravotnictví ale tvrdí opak.

Kromě aktivit pro získání českého majetku v Rakousku se firma o totéž pokusila ve Francii. Sokol upozornil, že spory v dalších zemích mohou dopadnout jinak. „O precedentu bych si určitě netroufal hovořit, ale nelze vyloučit, že další soudy budou k této věci přistupovat ostražitě s vědomím toho, že někde už byl návrh zamítnut,“ dodal.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme