Diamantový důl na Sibiři zaplavila voda. Sedmnáct horníků je nezvěstných

Po zatopení diamantového dolu Mir na východě Sibiře se pohřešuje 17 horníků. Informovalo o tom ruské ministerstvo pro mimořádné situace. V době průvalu vody bylo v šachtách asi 150 lidí, většinu z nich se podařilo evakuovat. Příčinu neštěstí už začala vyšetřovat prokuratura.

Moskva (Aktualizováno: 18:50 4. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Mir u města Mirnyj v Jakutsku | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Důl Mir se nachází u města Mirnyj v Jakutsku. Minulý týden se společnost Alrosa, které patří, rozhodla do šachet instalovat další vodní čerpadla. Do dolu totiž čím dál víc prosakovala voda z vedlejšího stejnojmenného lomu.

V Británii uzavřeli poslední hlubinný uhelný důl

Číst článek

Důl, kde se diamanty těží od poloviny 50. let minulého století, je hluboký 525 metrů. "V hloubce 210 metrů pokračují záchranné práce zaměřené na likvidaci havárie, pátrá se po (nezvěstných) lidech," uvedl mluvčí záchranářů. Předchozí zprávy hovořily o tom, že v dole bylo 152 lidí a že 17 horníků se pohřešuje. Společnost Alrosa, které důl patří, později upřesnila, že na směnu nastoupilo 151 lidí.

Záchranné práce podle ruských médií komplikuje skutečnost, že havárii doprovázel výpadek proudu. 

Na dolu Mir, který je nejstarším provozem společnosti Alrosa, se havárie stala už koncem července. Při sesuvu horniny tam byl zavalen důlní stroj, v němž jeden člověk zahynul.

Na tento důl připadá asi 11 procent objemu těžby společnosti Alrosa. Státem ovládaná firma se na světové produkci surových diamantů podílí více než třetinou. Má největší zásoby diamantů a na trhu soupeří o pozici jedničky s jihoafrickou společností De Beers.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme