Die Presse se zabývá obstrukcemi volného pohybu kapitálu v EU

Zahraniční noviny se věnují dvěma ekonomickým tématům, která se do určité míry mohou týkat i Česka. Začneme tím, co rakouský tisk označuje za obstrukci volného pohybu kapitálu v Evropské unii. Podíváme se ale i do Izraele, kde 19 nejbohatších rodin ovládá plnou třetinu ekonomiky židovského státu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Ochrana vlastních trhů a podniků před zahraničním kapitálem je velmi citlivé téma, které se v unii řešilo už mnohokrát. Rakušané si teď všímají nového případu, konkrétně jde o Maďarsko.

Maďarská vláda podle rakouského listu Die Presse sice privatizovala ropný koncern MOL, ale ponechala si zlatou akcii, a tudíž i právo veta v případě životně důležitých rozhodnutí. Takovým případem je podle Die Presse zřejmě i snaha rakouské společnosti ÖMV o zakoupení maďarské firmy. Maďarská vláda brání národní podnik zuby nehty před odprodejem do zahraničí.

Něco podobného je teď v Evropě módou. Německá kancléřka Angela Merkelová chrání strategické německé podniky zákonem před převzetím ze strany Číny nebo Ruska. V liberální Británii takový zákon už platí. Ale tyto právní úpravy brání výprodeji klíčových odvětví evropského hospodářství neevropským státům.

Chystaný maďarský zákon specificky namířený proti ÖMV brání v prodeji jiné evropské společnosti. A pokud bude schválen, pak jasně poruší pravidlo volného pohybu kapitálu, a tudíž bude v rozporu s pravidly Evropské unie, píše rakouský deník Die Presse.

V Izraeli ovládá 19 rodin třetinu hospodářství. Tyto rodiny v loňském roce vydělaly 248 miliard šekelů, což je téměř jedna a čtvrt bilionu korun. Statistiku zveřejnil deník Haarec na základě zprávy izraelského Nejvyššího kontrolního úřadu.

Haarec připomíná, že roční příjem nejbohatších 19 rodin se rovná téměř 90 procentům izraelského státního rozpočtu. Takzvaný index koncentrace přitom podle Haarecu neposuzuje jen absolutní majetek, ale prý i vliv, který firmy dotyčných rodin mají na každodenní životy řadových obyvatel.

Martin Hromádka, Vlastimil Milý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme