Die Presse: Vládní krize krade Česku čas

Rakouský list Die Presse míní, že vládní krize v Česku krade čas nutný pro debatu o evropské ústavě. Libanonský deník Daily Star si klade otázku, zda stažení syrských vojáků z Libanonu znamená novou etapu vztahů mezi dvěma sousedy. Americký list Christian Science Monitor si všímá popularity rovné daně v Evropě. V jihoafrických denících se dočtete o tom, že hlavní město Jižní Afriky změní své jméno.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Přetrvávající vládní krize v České republice krade čas pro debatu o Evropské ústavě, domnívá se rakouský deník Die Presse. Původně se zdálo, že česká vláda je jednotná v názoru na Ústavní smlouvu Evropské unie a nechá svůj národ rozhodnout v referendu. Hádky o pochybném majetku premiéra Grosse ale trvají už hezkých pár týdnů a Praha tak ztrácí čas.

V České republice je přitom otázka přijetí Ústavy důležitější než jinde, zdůrazňuje Die Presse. Společně s Velkou Británii patří Česko k velice nejistým členům. Ze zkušeností Španělska je zřejmé, že pořádně vedená kampaň před referendem zabere přibližně jeden rok. Takže Praha by měla pomalu začít svou pozornost zaměřovat i k důležitější práci, přinejmenším k otázce, zda vůbec pro své občany vypíše o Ústavě referendum, zamýšlí se nad českou politikou rakouský list Die Presse.

Znamená stažení syrských vojáků z Libanonu novou etapu vztahů mezi dvěma sousedy? Uvažuje v dnešním vydání libanonský deník Daily Star. Rozhodnutí syrského prezidenta Bašára Asada je důležitým historickým obratem v regionu a také prvním krokem k libanonské suverenitě a nezávislosti.

Co je ale daleko důležitější - tato změna může napravit dost pošramocené vztahy mezi Syřany a Libanonci, píše komentátor libanonského listu.

Také obyvatelé Sýrie mají totiž na své sousedy zlost. Podle nich Libanonci neprojevili dostatek vděčnosti za jejich neúnavnou sousedskou snahu pečovat o rozkvět této oblasti. Možná by si měli uvědomit, že doba nadvlády Syřanů znamenala sérii fatálních chyb. Díky nim se pak většina lidí raději přidala k opozici. Libanonci by rádi byli optimističtí. Dlouhá historie plná černých zážitků ale nabádá k opatrnosti, uzavírá svůj komentář libanonský deník Daily Star.

Americký list Christian Science Monitor si všímá popularity rovné daně v Evropě. Jen za uplynulý rok přijaly koncepci rovné daně další tři státy, píše se v deníku. Loni v lednu se k šesti evropským zemím přidaly Slovensko, Rumunsko a Gruzie a staly se tak pokusnými ekonomikami tohoto konceptu. Státy, které zavedly rovnou daň, se téměř okamžitě změnily z neohrabaného Zapadákova na čilé investory a donutily své západní sousedy přizpůsobit se novému prostředí.

Například Rakousko v reakci na počínání slovenského souseda snížilo daně z příjmu z padesáti procent na třicet čtyři, připomíná Christian Science Monitor. Američané zatím evropské změny jen pozorují a konzervativní politici doufají, že případný úspěch rovné daně přiměje prezidenta Bushe, aby evropské daňové reformátory následoval, dodává americký list Christian Science Monitor.

Všechny slovenské deníky si všímají dění v Hnutí za demokratické Slovensko - Lidové straně. Na post šéfa klubu strany v poslanecké sněmovně rezignoval místopředseda za HZDS Viliam Veteška. Náhlý odchod odůvodnil zdravotními problémy. Některé listy ale tvrdí, že za vším jsou blížící se parlamentní volby a snahy Vladimíra Mečiara odstranit lidi, kteří by mohli jeho pozici ohrozit. Podobný názor má i komentátor deníku Pravda Dag Daniš. Z jeho komentáře cituje naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje z Pravdy

Hlavní město Jižní Afriky změní své jméno. Událost se dnes dostala na přední stránky všech jihoafrických deníků. Původní název Pretoria si uchová pouze střed města, celá oblast hlavního města ponese název Tshwane, uvádí například list The Independent. Změnou názvu chtějí Jihoafričané udělat další krok ke skoncování s minulostí a vyřešení pozůstatků apartheidu.

Podle jihoafrického deníku má nápad své příznivce i odpůrce. Představitelé města doufají, že díky změně jména se budou jejich potomci vzdalovat od "nákazy apartheidem", a nový název vítá i Pan-africký kongres.

"Představte si náklady místních podnikatelů, až budou měnit všechny odkazy na Pretorii. je to jejich noční můra," zlobí se na druhou stranu pretorijští obchodníci. Afričtí politici ale mají jasno - všechny odkazy na apartheid musí jít pryč, píše jihoafrický list The Independent.

Jiří Hošek, Eliška Pastuszková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme