Dienstbier vyzval k přepočítání hlasů z jugoslávských prezidentských voleb

Zvláštní zpravodaj OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii Jiří Dienstbier vyzval jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby přistoupil na přepočítání hlasů z prvního kola prezidentských voleb, které se konalo 24. září. Dienstbier je první významný mezinárodní činitel, který navštívil Jugoslávii v době její nynější politické krize. V Bělehradě řekl, že při sčítání hlasů byly jasné neregulérnosti, hlavně pokud jde o hlasy z Kosova.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pod jednání s představiteli vlády a opozice ale upozornil, že neví, kdo za zfalšováním stojí. Nové počítání by měly provést týmy, ve kterých by byli zástupci jak vládnoucích stran, tak opozice. Podle Dienstbiera by v nich mohli být i mezinárodní experti.

Bělehradský režim vypsal druhé kolo voleb, protože podle federální volební komise nezískal v prvním kole žádný z kandidátů nadpoloviční většinu hlasů. Opozice ale trvá na tom, že její kandidát Vojislav Koštunica získal dostatečnou podporu k vítězství a není nutné druhé kolo.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme