Digitální duchové straší na Twitteru politiků, každý druhý sledující je falešný

Twitterové účty německých politiků zaplavili digitální duchové, zjistila datová analýza, kterou ve středu přinesl Mitteldeutsche Zeitung. Falešné a robotické profily mezi sledujícími drží dech s reálnými uživateli a u některých politiků tvoří i polovinu publika – například u vicekancléře Sigmara Gabriela, kde je podle deníku falešný každý druhý z jeho 125 000 sledujících.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Twitterový účet vicekancléře Gabriela: každý druhý sledující je podle datové analýzy nereálný.

Twitterový účet vicekancléře Gabriela: každý druhý sledující je podle datové analýzy nereálný. | Foto: Repro Twitter

Účty politiků na sociálních sítích nabírají statisíce fanoušků a sledujících, ale ke komu ve skutečnosti promlouvají? Analýza twitterových profilů z nejvyšších pater německé politiky ukazuje, že značná část jejich publika není autentická, píše web deníku s tím, že data odrážejí stav k 22. lednu. (Podrobný text k tématu slibuje Mitteldeutsche Zeitung ve svém čtvrtečním tištěném vydání – pozn. red.)

Kupříkladu ministr spravedlnosti Heiko Maas, vehementní bojovník proti falši na sociálních sítích, tweetuje spíše pro digitální duchy než pro reálné uživatele: 61 000 falešných a robotických účtů versus 51 000 reálných.

O něco lépe je na tom vicekancléř a lídr německé sociální demokracie Sigmar Gabriel, u něhož analýza ověřila autenticitu celé poloviny sledujících, případně ministerský předseda Saska-Anhaltska Reiner Haseloff – ten se může radovat ze čtenářské obce pravé z 51 procent.

Japonská firma mění lidi za umělou inteligenci. Ušetříme čas i peníze, těší se

Číst článek

Zato u profilu Sahry Wagenknechtové, místopředsedkyně levicové Die Linke, je to jen necelá čtvrtina z celkových 110 000 sledujících. Na poměr nejlépe je na tom ministerský předseda Šlesvicka-Holštýnska Torsten Albig s pouhými osmi procenty nereálných účtů, toho ovšem sleduje jen něco málo přes 1400 followerů.

Na rozdíl od Facebooku, kdy musí uživatel schválit žádost o přátelství, je Twitter založený na volném sledování obsahu. Proto je vstřícnějším prostředím pro falešné účty a takzvané socialboty neboli počítačové programy (agenty), které na síti vystupují jako reální uživatelé.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme