Digitální knihovna EU nepřežila nápor návštěvníků a zkolabovala

Příliš velký zájem návštěvníků ochromil novou digitální knihovnu Evropské unie. Servery Europeany nevydržely nápor zájemců o hledání v jejích databázích a knihovna krátce po svém otevření zkolabovala. Nahlédnout jejím prostřednictvím na digitalizované stránky knih, ale také se podívat třeba na staré tisky nebo slavné obrazy bude možné po posílení serverů přibližně za tři týdny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahájení provozu evropské knihovny Europeana

zahájení provozu evropské knihovny Europeana | Foto: AFP

Tvůrci projektu knihovny Europeana s takovým zájmem o hledání ve jejích fondech nepočítali. Předpokládali, že na její stránky za hodinu klikne asi pět milionů uživatelů.

Už v prvních hodinách od spuštění knihovny byl ale jejich počet skoro třikrát větší. O prohlížení stejného dokumentu, knihy, nebo jiného díla měly v jednu chvíli zájem 4000 uživatelů internetu. Tři servery umístěné v nizozemském Haagu tento nápor nevydržely a zhroutily se.

Na stránce Europeana.eu je dnes omluva a navigace na demoverzi knihovny, kde se může návštěvník podívat, jak bude možné v jejích databázích hledat. Díla literárních velikánů ale také obrazy da Vinciho, Picassa a dalších, mapy objevitelů Ameriky nebo historické listiny mají být v knihovně znovu dostupné od 15. prosince.

Pavel Novák, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme